Metallica przekazała pieniądze z „muzycznego Nobla” na cele charytatywne

/ 20 czerwca, 2018

14 czerwca w Sztokholmie odbyło się wręczenie nagrody Polar Music, która bardzo często określana jest mianem „muzycznego Nobla”. W imieniu grupy, wyróżnienie przyjęli: perkusista Lars Ulrich oraz basista Rob Truijllo. Metallica została pierwszym metalowym zespołem, który otrzymał tę prestiżową nagrodę.

OFF Festival 2018. Poznaliśmy rozpiskę godzinową

W uzasadnieniu komisja porównała twórczość amerykańskiego zespołu do pompatycznych symfonii Wagnera i rewolucyjnych pomysłów aranżacyjnych Czajkowskiego, zauważając, że od czasu XIX-wiecznych klasyków „nikt nie stworzył tak wściekłej muzyki, która byłaby tak przystępna”.

Nagrodą jest milion szwedzkich koron, czyli równowartość 130 tysięcy dolarów. Członkowie zespołu zdecydowali się na przekazanie wszystkich pieniędzy na cele charytatywne. Połowę tej kwoty otrzymała organizacja Stockholm City Mission, która zajmuje się wsparciem dla bezdomnych; 25% Metallica przekazała stworzonej przez szwedzką królową Sylwię fundacji World Childhood; ostatnie 25% otrzymała organizacja, która stworzyła w 2010 roku nagrodę ANIM – wspierająca kraje, w których wojny domowe niszczyły wielowiekową tradycję muzyczną.

Podczas ceremonii wręczenia Polar Music mowę wprowadzającą wygłosili członkowie zespołu Deep Purple – Ian Paice i Roger Glover

Na początku lat osiemdziesiątych byliśmy wysoko, graliśmy na jakimś dużym festiwalu w Wielkiej Brytanii. Usłyszałem wówczas ten zespół będąc za kulisami. Oni byli wtedy na scenie. Pomyślałem: „Kto to gra?”. To była Metallica. Słyszałem tą nazwę, ale nic o nich nie wiedziałem. Poszedłem więc pod scenę, żeby rzucić okiem i  od razu stwierdziłem: „Tak, tu się coś dzieje”, dlatego że publiczność śpiewała każde słowo, mnie to bardzo zaimponowało. Kiedy poruszasz swoją muzyką wiele osób, to jest to coś specjalnego

– stwierdził basista legendarnego brytyjskiego zespołu.

Utwory Metalliki, podczas specjalnego koncertu, wykonali m.in. frontman Ghost, Tobias Forge, muzycy Candlemass i szwedzki duet Vargas & Lagola. Poniżej możecie zobaczyć ich wersję „Enter Sandman”:

Dennis Lyxzén (wokalista formacji Refused) i Mikkey Dee (Motorhead i Scorpions) zaprezentowali z kolei „Whiplash”:

Ponadto wystąpili: Emil SvanängenMoneybrotherLoreen czy Tuva Syvertsen.

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także