Metallica: Tworzenie muzyki bez żadnych nakazów jest cudowne

/ 15 lutego, 2017

Liderzy Metalliki w wywiadzie przeprowadzonym przez „The Red Bull Biuletin” zostali zapytani o samodzielne decydowanie w kwestiach muzycznych.

Metallica. Bilety na koncert w Tauron Arenie

Przypomnijmy: Blackened Recordings Metallica powołała do życia w 2012 roku, po tym jak nie przedłużyła wcześniej kontraktu z Warner Music Group. Metallica jest obecnie właścicielem wszystkich praw do swojej muzyki, podobnie sprawa ma się z teledyskami, płytami DVD. Są ponadto w posiadaniu taśm-matek. Dzięki czemu Metallica jest w pełni niezależna.

Na pytanie pierwszy odpowiedział James:

Dla nas to bardzo ważne, a dla innych? Nie mam pojęcia. Kiedy zaczynaliśmy, podpisanie kontraktu z wytwórnią było czymś wielkim. Nie sądzę, że teraz jest tak samo. Możliwość tworzenia własnej muzyki bez żadnych nakazów jest czymś cudownym, ale jak daleko może to sięgać? Czy nie podpiszesz umowy z kimś większym? To są biznesowe decyzje, które musisz podjąć. Musisz zapytać sam siebie: „Co chciałbyś robić? Chcesz grać trasy na świecie czy tylko lokalne? Powinieneś robić to, co ci sprawia radość”.

Lars Ulrich ma podobne zdanie w tym temacie:

My zawsze czuliśmy się outsiderami. Nigdy nie mieliśmy ochoty brać udziału w tej grze, tak mi się zdaje. Najlepszą rzeczą związaną z naszym sukcesem jest móc podążać własną i kreatywną drogą. Reasumując, dla nas niezależność  znaczy tyle, że nigdy nie braliśmy od nikogo pieniędzy oraz nigdy nie byliśmy niczyimi dłużnikami.  

James Hetfield kontynuuje:

Zawsze mieliśmy bzika na punkcie posiadania kontroli. Jako artyści, czuliśmy zawsze potrzebę kontrolowania chociażby tego, jak nasze rzeczy są prezentowane. Niezależnie czy jesteś artystą, czy rzeźbiarzem, powinieneś mówić stanowczo, jak twoje dzieło powinno być zawieszone lub gdzie powinno się znajdować – to część artystycznej wizji.

Gdy Hetfield został zapytany czy w ciągu swojej kariery musieli się dostosowywać do nowych warunków, odpowiedział:

Kiedy zostały otworzone wały przeciwpowodziowe i darmowa muzyka zalała Internet, byliśmy dosyć przerażeni, nie wiedzieliśmy co o tym wszystkim sądzić. Oczywiście teraz myślimy o tym inaczej. To świetna i wygodna droga, aby dostać twoją muzykę, więc przystosowanie się to jedyna droga, aby przetrwać. Myślę, że tak funkcjonuje dzisiejszy świat.

Metallica ogłasza trasę koncertową

W poniedziałek Metallica podała szczegóły związane z trasą koncertową po USA oraz Kanadzie. Między 10 maja, a 16 sierpnia, Hetfield i spółka zagrają 23 koncerty. Podczas trasy gośćmi specjalnymi będą zespoły Avenged Sevenfold i Volbeat. Europa na razie musi poczekać. Jednakże fani na Starym Kontynencie już niebawem poznają plany Metalliki na ten rok. Grupa po ostatnim koncercie w Kopenhadze, ogłosiła, że cała trasa zostanie ogłoszona do końca lutego. Wiemy natomiast na pewno, że grupa nie zagra na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Zważywszy że europejska trasa rozpocznie się na początku września, możemy przypuszczać, że tym razem Metallica, jeśli w ogóle przyjedzie do Polski, wystąpi w hali. Po raz pierwszy od… 1996 roku (wówczas zagrali w katowickim Spodku).  

Metallica: „Spit Out The Bone”

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także