Metallica używa serwisów streamingowych do układania setlist?

/ 27 lipca, 2018

Serwisy streamingowe takie jak np. Apple Music czy Tidal, są częścią muzycznego show-bussinnesu od dobrych kilku lat. Coraz więcej osób (i coraz chętniej), na co dzień, korzysta z tego typu platform. Dyrektor generalny szwedzkiego giganta, czyli Spotify, twierdzi że również sami artyści chętnie z nich korzystają. I to nie tylko do słuchania muzyki.

Metallica publikuje niezwykły koncertowy teledysk w 360°

W wywiadzie dla „Quartz” Daniel Ek przyznał, że muzycy Metalliki korzystają ze statystyk, z którymi można zapoznać się na Spotify, aby… dostosować setlistę do danego miasta.

Masz wykonawcę takiego, jak Metallica, która zmienia swoją setlistę w zależności od miasta, w którym występuje. Dzięki temu, że patrzy na dane przygotowane przez Spotify i sprawdza, które utwory są najpopularniejsze w tej lokalizacji. 

Osoby z otoczenia grupy jeszcze tej informacji nie skomentowali. 

W ubiegłym roku Lars Ulrich, perkusista Metalliki, w wywiadzie z 97,9 Baltimore, w ten sposób mówił o tworzeniu setlist: 

Siadam i patrzę, jakie utwory graliśmy w danej okolicy, niezależnie od miasta, w ostatnich 10 latach. Oczywiście są utwory, które „musimy” zagrać, są jednak też takie, które zawsze staram się zmieniać. Więc, jeśli zagraliśmy ostatnio „Harvester of Sorrow”, to kolejnym razem bardzo możliwe, że pojawi się „Breadfan” czy „Through The Never”, albo jeszcze coś innego. Staram się wymienić od sześciu do ośmiu kawałków, aby dać fanom inną setlistę oraz zapewnić im nowe doświadczenie.

Zarobki godne mistrzów

Trasa koncertowa Metalliki po Europie trwała z przerwami od września 2017 roku do maja 2018. Grupa grała wyłącznie koncerty halowe, ale to i tak wystarczyło, żeby uzyskać imponujący wynik. Według danych opublikowanych przez „Pollstar” Metallica zarabiała brutto w jednym kraju średnio 2 miliony dolarów.

Muzycy grupy zapowiedzieli w swoich mediach społecznościowych, że powrócą na Stary Kontynent w 2019. We wrześniu nastąpi oficjalne ogłoszenie stadionowej odsłony trasy. Grupa będzie koncertowała w naszej części świata między kwietniem, a sierpniem przyszłego roku.

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także