Metallica zamieszana w aferę z biletami? Wypłynęły taśmy

/ 20 lipca, 2019

Magazyn „Billboard” dotarł do nagrania rozmowy, która odbyła się w lutym 2017 roku, tuż przed tym jak Metallica ogłosiła daty amerykańskiej trasy koncertowej promującej album „Hardwired… To Self-Destruct”. W rozmowie brali udział przedstawiciel Live Nation na Amerykę Bob Roux, bliski współpracownik Metalliki Tony DiCoiccio oraz Vaugh Millette, aktualnie prezes firmy Outback Presents. Tematem rozmowy był transfer nawet 88 tysięcy biletów na pośredników, zajmujących się wtórnym obiegiem biletów po wyższych cenach, tym samym uniemożliwiając fanom zakup biletów po cenie rynkowej.

Metallica zagrała w Finlandii dla 1% populacji kraju

Podczas zarejestrowanej rozmowy Roux wyraża frustrację tym, że Ticketmaster nie chce pomóc w ukryciu transakcji i że przekazanie dużej liczby biletów na jedno konto może wzbudzić podejrzenia. Zaleca DiCoiccio założenie innego adresu mailowego, na który przekazane zostałyby bilety w formie plików PDF.

Przedstawiciel Live Nation zdradził magazynowi „Billboard”, że firma od lat po cichu przekazuje bilety na koncerty rynkowi wtórnemu, ale tylko na wyraźne życzenie artystów:

Między 2016 a 2017 rokiem kilkunastu artystów spośród tysięcy, z którymi pracujemy, nas o to poprosiło.

Dzisiaj jednak takie prośby praktycznie zanikły ze względu na dynamiczne ceny biletów, miejsca platinium i pakiety VIP, które okazały się znacznie skuteczniejsze niż sprzedaż biletów pośrednikom. Dzisiaj standardem jest korzystanie przez Ticketmaster z biletów platinium, VIP i innych narzędzi, które lepiej oddają rynkową wartość biletów.

W tej sytuacji konsultant zespołu postanowił sprzedać bilety na rynku wtórnym.

Jak podaje „Billboard” w tym przypadku 4400 biletów z każdego koncertu miało trafić na rynek wtórny, w tym 2640 biletów „premium” i 1780 biletów „kłopotliwych” (które jest trudniej sprzedać). 40% wartości każdej transakcji miało zostać przekazane Metallice, 40% Live Nation, 12% DiCoiccio i 8% Millette. Inne źródło twierdzi jednak, że udział Live Nation był niższy.

Przedstawiciel Metalliki twierdzi, że członkowie zespołu nie mieli świadomości tej praktyki, ale inne źródło kwestionuje to, twierdząc, że DiCoiccio wciąż należy do „rodziny” Metalliki:

Jeśli w samolocie lecącym do domu jest pięć wolnych miejsc, będzie leciał zespół i Tony,

Finał tej transakcji był taki, że Millette próbował przez sześć miesięcy sprzedać te bilety, ale ostatecznie stracił pieniądze, mimo że sama trasa zarobiła w 2017 roku 111 milionów dolarów. Część biletów trzeba było sprzedać po cenach niższych niż rynkowa.

%%REKLAMA%%

Do sprzedaży trafiło właśnie Wydanie Specjalne poświęcone Metallice.

Na 144 stronach znajdziesz między innymi:

  • Historie wszystkich albumów zespołu
  • Oko w oko z muzykami, czyli dwanaście szczerych wywiadów
  • Za kulisami polskich koncertów: wódka w Katowicach i Dżem w Krakowie
  • I wiele, wiele więcej!

Pismo dostępne jest w kioskach a także w naszym sklepie w cenie 19,99 PLN.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także