Muzyka zespołu ABBA „psią kupą”? Słynny artysta ostro o legendzie pop

/ 31 lipca, 2018

David Crosby karierę muzyczną rozpoczął w latach 60. Grał w słynnym amerykańskim zespole The Byrds, a potem współtworzył legendarną folkową grupę Crosby, Stills & Nash, przez pewien czas występującą także jako Crosby, Stills, Nash & Young. Ostatnio prowadzi głównie działalność solową, a jego najnowszy album ukazał się w 2017 roku pod tytułem „Sky Trails”.

David Crosby na swoim Twitterze wymienił ostatnio kilku artystów, których bardzo ceni, wśród nich znaleźli się The Beatles, a także Steely Dan. Na uwagę jednego z fanów, że powinien zamieścić na tej liście także zespół ABBA, Crosby odparł krótko: „Psia kupa”.

Inny użytkownik przyznał, że nie jest fanem ABBY, ale jest to jeden z najlepszych zespołów pop w historii. Crosby nie dał się przekonać, pisząc: „Totalna, popowa psia kupa… ani jednej przyzwoitej piosenki”.

Wpisy Crosby’ego podzieliły jego fanów i wywołały zażartą dyskusję. Jedni twierdzili, że ABBA jest dla muzyki tym, czym „plastikowy owoc dla jedzenia” i że nie był to prawdziwy zespół, inni byli zaskoczeni, że David nie docenia świetnej produkcji i melodii.

Crosby nie dał się przekonać, pisząc, że muzyka ABBY jest „głęboka jak poidełko dla wróbli”. Wtedy jeden z fanów wytknął mu, że sam napisał niezbyt głęboką piosenkę „Almost Cut My Hair”. Crosby na to odparł:

Racja… to pewnie najgłupsza piosenka, jaką napisałem… i przy okazji najpopularniejsza. O czymś takim właśnie mówimy.

ABBA powstała w Sztokholmie w 1972 roku, a po zwycięstwie w 1974 festiwalu Eurowizja stała się jednym z najpopularniejszych zespołów pop na świecie, sprzedając ponad 500 milionów płyt. Jako pierwszy zespół z kraju nieanglojęzycznego podbiła listy przebojów w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Do najpopularniejszych przebojów zespołu należą „Waterloo”, „Dancing Queen” i „Money, Money, Money”. Grupa zawiesiła działalność w 1982 roku, nagrywając osiem albumów studyjnych. Ostatni z nich ukazał się w 1981 roku pod tytułem „The Visitors”.

Zespół nigdy nie dał się namówić na reaktywację, choć napływały lukratywne oferty. Na początku 2019 roku ma za to ruszyć trasa koncertowa hologramów zespołu ABBA. Benny Andersson, Agnetha Fältskog, Björn Ulvaeus i Anni-Frid Lyngstad pracują obecnie nad przełożeniem swoich postaci na hologramy. Benny Andersson powiedział w wywiadzie dla „Daily Mail”:

Wszystko będzie, jak w 1977 roku. Muzyka będzie grana na żywo, na żywo będą dodatkowe partie wokalne, scena będzie miała oryginalny projekt ze specjalnie przygotowanym dźwiękiem i światłami. Wszystko będzie jak na prawdziwym koncercie. Tyko my będziemy w formie cyfrowych hologramów. Mój awatar będzie na scenie, a ja w tym czasie będę mógł wyprowadzić psa na spacer.

Trasie towarzyszyć będą dwie nowe piosenki.

rf | fot. Ola Lager

KOMENTARZE

Przeczytaj także