ØNA. Zobacz wyjątkowy koncert z Męskiego Grania [WIDEO]

/ 12 września, 2018

Poniżej możecie obejrzeć w całości koncert pod hasłem ØNA, jaki zespół Ørganek dał w ramach tegorocznego Męskiego Grania z udziałem słynnych polskich wokalistek.

Nosowska, Organek i Panasewicz wspominają Korę

Do zespołu na scenie dołączyły Barbara Wrońska, Katarzyna Groniec, Anita Lipnicka, Renata Przemyk i Katarzyna Nosowska, a ponadto Agnieszka Holland, Krystyna Janda i Magdalena Cielecka czytały fragmenty twórczości Leszka Kołakowskiego, Józefa Tischnera i Wisławy Szymborskiej.

Tak o koncercie mówi sam Tomasz Organek:

Nadrzędną ideą koncertu ØNA było zwrócenie uwagi na uniwersalne wartości, które budują społeczności, społeczeństwa, grupy, nas wszystkich. Pokój, demokracja, tolerancja, szacunek, dialog, miłość, wszystko to, co prowadzi do porozumienia w duchu wartości humanistycznych, głęboko ludzkich. Dzisiejszy świat jest mocno skonfliktowany i upolityczniony, co sprawia, że bardzo chętnie i często odwołuje się do agresji, konfliktu, półprawdy, postmodernistycznej płynności norm i obyczajów, próby redefinicji wartości, manipulacji. Poprzez odpowiedni dobór artystek, repertuaru oraz tekstów chcieliśmy zaapelować o międzyludzki dialog oraz pojednanie w duchu szacunku dla swoich przekonań. Agresja, konfrontacja, dominacja i atak są często domeną męską, indukowaną testosteronem, biologią. Wykluczają rozmowę, kończą dialog już u zarania, bez nadziei na porozumienie, a brak porozumienia wyklucza rozwój, czyli wartość nadrzędną dla nas wszystkich bez względu na płeć. ØNA to głos kobiet w powyższej sprawie, kobiet, bo to one, niezaślepione testosteronem, potrafią być o wiele bardziej dalekowzroczne, dzięki czemu skore do dialogu i nastawione na szukanie rozwiązania. Męskie Granie poprzez swój zasięg promocyjny oraz wymiar symboliczny w sensie genderowym wydawało się miejscem najbardziej odpowiednim dla tego typu komunikatu.

Poniżej możecie zaś obejrzeć koncert w całości, udostępniony przez Mystic Production.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także