Nergal tłumaczy, w jaki sposób inspiruje go Biblia

/ 29 września, 2018

Już 5 października ukaże się długo wyczekiwany album „I Loved You At Your Darkest” zespołu Behemoth. Adam Nergal Darski przyznał, że jedną z inspiracji nowej płyty grupy była Biblia.

Sprawdź szczegóły nowej płyty Behemotha

W rozmowie dla „Teraz Rocka” poruszona została kwestia biblijnych inspiracji, które na nowej płycie odnajdziemy między innymi w tytułach utworów, tekstach i oprawie graficznej. W jaki sposób Biblia inspiruje Nergala?

Myślę, że w taki sam sposób, jak inspiruje Nicka Cave’a, który jest jednym z moich ulubionych artystów i gdy słucham jego płyt, niemalże czuję obecność „stwórcy”. Jego twórczość jest bardzo biblijna, ale nie można powiedzieć, że to artysta religijny, prawda? Mimo to wydaje się artystą bardzo uduchowionym, szukającym. W moim przypadku wynika to z tego, że ktoś ponad 40 lat temu wsadził mi chip w mózg i religia katolicka zaistniała w moich genach. Zostałem ochrzczony chociaż nikt nie pytał mnie o zdanie. Urodziłem się w Polsce, a nie w Palestynie czy w Tel Awiwie. Katolicyzm jest w moim systemie. To, że jednocześnie z wieloma rzeczami się nie zgadzam nie przeszkadza mi czerpać inspiracji z Księgi i wykorzystywać tych narzędzi w walce z doktryną. Mam w sobie mnóstwo sprzeczności. Dychotomia wpisana jest w pejzaż mojego życia. Dzisiaj jestem tego bardziej świadomy. Fascynuje mnie noc i dzień. Przeciwności które się przyciągają. Czy możliwe jest życie z jedną nogą? Możliwe. Ale jaki jest komfort tego życia? Dokładnie tak widzę opowiedzenie się po jednej ze stron ideologii. By żyć pełnią życia trzeba poznać siebie i zaakceptować dualizm naszej natury. Trzeba pochylić się nad swoją ciemnością i umiłować ją, o czym właśnie mówi tytuł naszej płyty.

Cały wywiad z Nergalem będziecie mogli przeczytać w listopadowym numerze „Teraz Rocka”, który do kiosków trafi 31 października.

Tymczasem już 9 października w Warszawie odbędzie się wystawa fotografii/obrazów Sylwii Makris oraz rzeźb Tomasza Górnickiego, którzy mieli wkład w oprawę graficzną nowej płyty i teledysków Behemotha.

Tak o wystawie mówi lider Behemoth, Adam Nergal Darski:

Pomysł wystawy „THOU ART DARKEST” narodził się gdzieś w momencie pracy nad stroną wizualną albumu “ILYAYD”. Potencjał artystyczny tej pyty zmobilizował mnie do spotkania z wybitnym rzeźbiarzem młodego pokolenia Tomkiem Górnickim. Przedstawiłem mu kolekcje zdjęć Sylwii, a potem rozpoczęła się burza mózgów, której owocem jest ta wystawa. Dodatkową atrakcją imprezy będzie dokumentalny film o płycie nad którym pracowaliśmy z Grupą 13. Wystawę „THOU ART DARKEST” należy traktować jako wartość komplementarną płyty “I Loved You At Your Darkest”, ale jej interdyscyplinarny charakter może zaintrygować fanów sztuki niekoniecznie związanych z nurtem Black Metalu czy metalu w ogóle. W imieniu swoim oraz zespołu zapraszam wszystkich ludzi o otwartych głowach i sercach: wolnomyślicieli, sensualistów, estetów i hedonistów, którzy są głodni wyjątkowych wrażeń!

09.10 – Warszawa (wtorek) – dzień otwarty, 12:00 – 20:00, Galeria przy ulicy Brackiej 20B, bez udziału zespołu, warunkiem uczestnictwa w wystawie jest okazanie nowego albumu Behemoth "I Loved You At Your Darkest" (bądź innego gadżetu związanego z zespołem).

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także