Nirvana. Posłuchaj nieznanych nagrań z 1991 roku [AUDIO]

/ 3 grudnia, 2017

Nirvana podczas specjalnego koncertu charytatywnego dla 30 osób nie wystąpiła w pełnym składzie i pod swoją nazwą – na scenie pojawił się tylko Kurt Cobain i Dave Grohl – a wystąpili jako Bardzo Specjalni Goście.

Produkcja filmu o Queen wstrzymana

Nirvana była tuż po premierze albumu „Nevermind”, ale jej sława dopiero co rosła, szczyt mając osiągnąć dopiero na początku 1992 roku, kiedy to album „Nevermind” strącił ze szczytu listy „Billboard” Michaela Jacksona, a utwór „Smells Like Teen Spirit” na stałe zagościł w stacji MTV. W grudniu 1991 roku Nirvana była w trakcie europejskiej trasy koncertowej.

Przedstawiciele strony LiveNIRVANA, którzy udostępnili zapis tego występu, napisali:

Próbowaliśmy dotrzeć do zapisu tego występu od jakichś 15 lat. Myśleliśmy, że nie zachowała się jego rejestracja, ale jednak się udało. Dziękujemy wszystkim zaangązowanym w poszukiwania.

Podczas tego krótkiego, akustycznego setu Kurt i Dave zagrali podobno pięć utworów, ale na zachowanym nagraniu znajdują się tylko dwa nagrania („Dumb”, „Polly”) i fragment trzeciego (przeróbka „Jesus Don't Want Me For A SunbeamThe Vaselines), oraz żarty Kurta Cobaina rzucane pomiędzy.

Jest to wyjątkowe nagranie, ukazujące zespół będący u progu wielkiej sławy, przed bardzo niewielkim audytorium w wydaniu akustycznym, które dwa lata później zostało uwiecznione na słynnym albumie „MTV Unplugged”.

Niedawno Dave Grohl, dzisiejszy lider Foo Fighters, w wywiadzie dla „Hot Press” wspominał tamte czasy:

Nirvana była jak tornado. Wszystko działo się tak szybko, wybuchło bez żadnego ostrzeżenia, a potem nagle zniknęło.

Kiedy było już po wszystkim, nie potrafiłem sobie wyobrazić, że znowu wyjdę na scenę i będę grał. Wszystko przypominałoby mi ból po stracie Kurta.

Przez długi czas myślałem, że muzyka będzie rozdrapywała ranę. Ale potem zdałem sobie sprawę, że muzyka pomoże wyleczyć rany. Nagrywałem muzykę dla siebie, nikomu jej nie puszczając.

Pomyślałem, że wybranie się do studia będzie jak terapia. Nie sądziłem, że z tego zrodzi się zespół, a już na pewno nie sądziłem, że będę z nim grał przez następne 20 lat.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także