OFF Festival 2018. Znamy pierwszych wykonawców

/ 18 grudnia, 2017

Kolejna, dwunasta już, edycja jednego z najważniejszych polskich festiwali odbędzie się w dniach 3-5 sierpnia w Dolinie Trzech Stawów. Organizatorzy OFF Festivalu ogłosili właśnie pierwszych artystów, którzy w przyszłym roku wystąpią w Katowicach. 

Foo Fighters zagrali w „Saturday Night Live”

Wiadomo już, że w sierpniu pojawią się następujący wykonawcy: Grizzly Bear, Clap Your Hands Say Yeah z albumem „Some Loud Thunder”, John Maus i Marlon Williams. Trzydniowe karnety, w cenie 260 zł (do 18 lutego lub wyczerpania pierwszej puli), są już dostępne w sprzedaży. Można także nabyć bilety na pole namiotowe (koszt – 70 zł). 

Grizzly Bear to formacja pochodząca z Brooklynu, która powstała w 2004 roku. Muzycy z jednej strony rozwijają tradycję amerykańskiego folku, ale przy tym pozostają najpilniejszymi uczniami grupy The Beach Boys, z drugiej – łączą ambicje z przebojowością, wpływy jazzu i art rocka z muzyką pop. Zespół ma na koncie pięć studyjnych albumów – ostatni z nich, zatytułowany „Painted Ruins”, ukazał się na rynku w tym roku.

Indierockowa grupa Clap Your Hands Say Yeah również pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Została założona w 2005 roku. Na festiwalu wykonają w całości swój drugi album „Some Loud Thunder”, który ukazał się – aż trudno uwierzyć – 10 lat temu. Jest to materiał, którym Alec Ounsworth udowodnił, że starszy o dwa lata debiut nie bez powodu był największą sensacją na scenie indie. 

Twórczość Johna Mausa opisywana jest często jako zderzenie punka, chwytliwości soundtracków do kinowych hitów lat 80., natarczywej przebojowości Morodera oraz duchowości muzyki średniowiecznej i barokowej. Jego muzyka, przesiąknięta nostalgią za przykurzonymi brzmieniami, melodiami, nastrojami, uważana jest za fundament nurtu nazywanego hypnagogic pop.

Marlon Williams, songwriter i dysponujący niesamowitym głosem wokalista z Nowej Zelandii, jest osobą która jest w stanie pogodzić fanów Morrisseya, Chrisa Isaaka, Bon Iver i Devendry Banharta. Jego drugi krążek, „Make Way For Love”, ukaże się już w lutym. 

OFF Festival doceniony 

Festiwal organizowany przez Artura Rojka zajął 5. pozycję w zestawieniu obejmującym imprezy muzyczne w Europie Środkowej. Ranking przygotowany został przez portal Music Festival Wizard. Wybór festiwali został oparty na zainteresowaniu fanów muzyki, którzy odwiedzili stronę internetową. Autorzy wspomnianego rankingu zbierali dane na podstawie 2 milionów odwiedzin ich portalu na przestrzeni ostatnich 11 miesięcy (do listopada tego roku). Cały ranking znajdziecie w tym miejscu

Music Festival Wizard to międzynarodowy portal, który ma za zadanie zbieranie najważniejszych informacji (data, lokalizacja, wykonawcy) o festiwalach muzycznych na całym świecie. Został on założony w USA w 2009 r. przez entuzjastów festiwali muzycznych, którzy chcieli zebrać w jednym miejscu jak najwięcej informacji o wydarzeniach z całego świata.

szy I fot: Andrzej Grygiel

KOMENTARZE

Przeczytaj także