8-letni klawiszowiec Dream Theater napisał do słynnego kompozytora. Nie uwierzycie, o co zapytał

/ 22 września, 2022
dream theater


Jordan Rudess w wieku ośmiu lat napisał list do Leonarda Bernsteina. Jego treść może budzić zdumienie.


Leonard Bernstein to jeden z najsłynniejszych amerykańskich kompozytorów, a także pianistów i dyrygentów XX wieku. Odznaczony został wieloma orderami i zdobył łącznie 16 nagród Grammy. Był wielką inspiracją dla wielu, także dla młodego Jordana Rudessa, który później został klawiszowcem Dream Theater.

W Bibliotece Kongresu udostępniono liczne pamiątki po Leonardzie Bernsteinie, w tym listy. Wśród nich był list, który w sierpniu 1965 roku napisał ośmioletni Jordan Rudess. Zapytał wielkiego kompozytora o to, jak ćwiczy i czy może dostać jego zdjęcie, a na koniec popisał się dość zaskakującą refleksją:

Treść listu brzmi następująco:

Drogi panie Bernstein, jak długo pan ćwiczy? Czy mogę mieć pańskie zdjęcie? Mam osiem lat. Uważam, że gram lepiej niż pan. Czy chce pan ode mnie jakąś radę?

Jordan Rudess skomentował ten list:

Nie sądzę, bym w wieku ośmiu lat grał lepiej od niego. Był szalenie dobrym pianistą. Naprawdę utalentowanym. Zabawne jest to, że podobnie jak Leonard Bernstein przekroczyłem w mojej karierze wiele granic. Był jednym z tych króli, którzy byli znakomitymi muzykami i potrafili mieszać różne gatunki w swoich kompozycjach. Pod tym względem mi imponował.

Według danych z Biblioteki Kongresu Bernstein nie odpisał na ten list, ale wysłał Jordanowi zdjęcie. Nie miał niestety okazji posłuchać jego gry w Dream Theater bo zmarł w 1990 roku.

KOMENTARZE

Przeczytaj także