„Paranoid” Black Sabbath ukazał się 50 lat temu

/ 18 września, 2020

18 września 1970 roku ukazał się album „ParanoidBlack Sabbath. Druga płyta brytyjskiego zespołu uznawana jest za pierwszy, heavymetalowy album w historii.

W 2008 roku tak okres nagrania płyty wspominał basista Geezer Butler:

„Paranoid” był wspaniałym okresem mojego życia. Byliśmy prawdziwym zespołem, nasza pasja była niesamowita. Byliśmy zwarci, wierni sobie, oddani, pokonywaliśmy przeszkody i wierzyliśmy w to, co graliśmy.

Zespół wchodząc do londyńskiego Regent Sound Studios miał niemal gotowy materiał, dzięki czemu nagrania zajęły zaledwie sześć dni. Producentem, podobnie jak w przypadku debiutu, był Rodger Bain. Wcześniej grupa jednak spędziła kilka dni w walijskim Rockfield Studios (później znanym dzięki temu, że nagrywali tu Budgie i Queen), gdzie szlifowała materiał. Jak wspomina Bain:

Zespół grał tak głośno, jakby był na scenie. Studio znajdowało się w starej stodole i cały dach dosłownie drżał. Ozzy nawet pytał, dlaczego tam nie nagramy płyty, bo atmosfera była świetna.

Album „Paranoid” ukazał się 18 września 1970 roku, docierając na sam szczyt brytyjskiej listy przebojów (taki wyczyn Black Sabbath miał powtórzyć dopiero 43 lata później z albumem „13”) i do 12. miejsca w USA (gdzie został wydany dopiero w styczniu 1971 roku), gdzie z kolei znacznie lepiej się sprzedawał, osiągając status poczwórnej platyny. Jest to tym większe osiągnięcie, że wydaniu płyty nie towarzyszyła duża promocja.

W 2003 roku „Rolling Stone” umieścił „Paranoid” na 130. miejscu listy 500 najwspanialszych albumów wszech czasów, a w 2017 roku uznał go za najwspanialszy metalowy album w historii.

%%REKLAMA%%

Jubileuszowi płyty towarzyszy specjalne wydanie super deluxe, które właśnie trafiło na rynek w wersji CD lub winylowej i zawiera nagrania koncertowe z 1970 i 1974 roku, a także kwadrofoniczny miks płyty „Paranoid”.

Więcej o historii powstawania „Paranoid” oraz innych płyt Black Sabbath znajdziecie w Wydaniu Specjalnym, które jest w sprzedaży.

„Black Sabbath + Ozzy Osbourne – Wydanie Specjalne”: KUP TERAZ!

rf | fot. Warner Bros. Records

KOMENTARZE

Przeczytaj także