Pete Shelley (Buzzcocks) nie żyje

/ 6 grudnia, 2018

Pete Shelley zmarł na zawał serca w wieku 63 lat w Estonii, gdzie mieszkał. W 1976 roku założył zespół Buzzcocks wraz z Howardem Devoto, który wkrótce opuścił grupę.

O jego śmierci poinformował jego brat, Gary John Mcenish, który napisał na Facebooku:

To najtrudniejsza rzecz, jaka mi kiedykolwiek przyszła: muszę was poinformować, że mój brat, Pete Shelley, miał dziś nad ranem zawał i zmarł.

Pete Shelley wraz z Buzzcocks odnieśli sukces w drugiej połowie lat 70., zespół był ważny szczególnie dla niezależnej sceny w Manchesterze i dla nurtu punk rocka oraz rocka alternatywnego. Debiutancki album grupy ukazał się w 1978 roku pod tytułem „Another Music in a Different Kitchen”, docierając do 15 miejsca brytyjskiej listy przebojów. W tym samym roku ukazał się też album „Love Bites”, który dotarł do 13. miejsca. Pod koniec lat 70. grupa nagrała serię utworów, które nie tylko odcisnęły piętno na całej scenie niezależnej, ale także dotarły na listy przebojów („What Do I Get?”, „Ever Fallen In Love” czy „Promises”). Zespół zawiesił działalność w 1981 roku, ale powrócił w 1989 i działał do teraz, nagrywając kolejne płyty. Ostatnia z nich ukazała się w 2014 roku pod tytułem „The Way”.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także