Piosenki Pink Floyd, Queen i The Doors mogą pomóc uratować życie

/ 19 lipca, 2018

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa to zespół czynności stosowanych u poszkodowanego, u którego wystąpiło podejrzenie nagłego zatrzymania krążenia, czyli ustanie czynności serca z utratą świadomości i bezdechem. Polega ona na wykonywaniu uciśnięć klatki piersiowej i oddechów metodą usta-usta w stosunku 30:2 w celu przywrócenia i podtrzymania krążenia do przyjazdu pogotowia.

Jednym z warunków prawidłowej resuscytacji jest wykonywanie ucisków w odpowiednim tempie – 100-120 uciśnięć na minutę. W tym celu pracownicy nowojorskiego szpitala prezbiteriańskiego stworzyli playlistę 47 siedmiu piosenek, które wykonywane są właśnie w tym tempie. Na liście znalazły się takie utwory, jak „Just Dance” Lady Gagi, „I Will Survive” Glorii Gaynor, „Rock Your Body” Justina Timberlake’a, „Stayin’ Alive” Bee Gees, „Another Brick In The Wall pt. 2” Pink Floyd, „Five To One” The Doors czy „Another One Bites The Dust” Queen.

Chociaż może nie wszystkie tytuły są adekwatne do sytuacji, warto zapoznać się z playlistą, gdyż może ona kiedyś uratować komuś życie.

Poniżej natomiast możecie znaleźć algorytm prawidłowego wykonywania resuscytacji.

rf | fot. Joel Brodsky

KOMENTARZE

Przeczytaj także