Pär Sundström (Sabaton) wyjaśnia dlaczego supportował ich Accept

/ 24 kwietnia, 2017

Na przełomie lutego i marca grupy Sabaton oraz Accept czterokrotnie wystąpiły w naszym kraju (zagrali w Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie, a także w Krakowie) w ramach trasy „The Last Tour”, która objęła 20 krajów w Europie. Główną gwiazdą byli Szwedzi z Sabatonu. Taka decyzja niewątpliwie pobudzała do dyskusji, zarówno wśród dziennikarzy, jak i słuchaczy. 

Nowy numer „Teraz Rocka” od środy w kioskach

Wiele osób pewnie przecierało oczy ze zdumienia. Niemiecka legenda metalu, zespół Accept, towarzyszy Sabatonowi jako support? Ktoś mógłby zapytać jak to się stało? W rozmowie z grecką telewizją TV War, basista Pär Sundström wyjaśnił tę decyzję, dlaczego tak legendarna formacja nie była główną gwiazdą:

Wiele razy już słyszeliśmy te zabawne opinie, że nie powinni występować przed nami. Właściwie byłem trochę zasmucony z tego powodu. Zorganizowaliśmy kilka wspólnych wywiadów z Wolfem Hoffmanem [gitarzysta Accept – przyp. szy]. Spotkaliśmy się z dziennikarzami przed tournee. Często jednak od nich słyszeliśmy: „To, co czynicie jest bluźnierstwem, herezją”. Wówczas Wolf odpowiadał: „Hej, to nie jest tak, że podpisaliśmy umowę na coś, czego nie chcemy robić. Jesteśmy tutaj, bo chcemy w tym miejscu być. Jest to świetna okazja dla zespołu Accept. To są moje słowa. Jestem tutaj, bo chcę supportować Sabaton. Nie byłbym tutaj z innego powodu. Jeśli bym nie chciał tutaj siedzieć, to zostałbym w domu. Więc jak możecie być o to źli? Jest to świetna okazja, aby ludzie odkryli Accept, a w rzeczywistości Sabaton posiada obecnie znacznie większą publikę od nas. To nie jest żadną tajemnicą”. 

Byłoby to bardzo dziwne, gdyby grali od nas dłuższy set. To dobry układ zarówno dla nas, dla zespołu Accept oraz fanów. Naprawdę nie widzę w tym żadnego problemu.   

Basista Sabatonu dodał ponadto: 

Pewnie znajdzie się dużo osób, które powiedzą: „Accept to przecież legendarny zespół, jak mogą oni otwierać wasze koncerty?”. To w takim razie,  jeśli są legendarnym i wielkim zespołem, dlaczego ludzie nie kupują ich albumów, skoro mają tak dużo narzekających fanów? Masz rację, tutaj [chodzi o Grecję] nie wspierają ich tak mocno. Dla grupy Accept to wspaniała rzecz, mogą teraz zyskać nowych odbiorców. Każdego wieczoru na koncertach widzę wielu młodych ludzi, którzy mogą dzięki nam poznać i pokochać muzykę Accept. Uważam, że to jest świetne. Moim zdaniem, pomimo wieku, wciąż potrafią nagrywać wspaniałe albumy, dają fantastyczne koncerty, sądzę, że mają jeszcze wiele do zaoferowania. Gdyby nie chcieli grać dla młodszej publiczności, to z pewnością zostaliby w domu, sami jednak widzą, że przed nimi jeszcze sporo lat grania. 

Sabaton kilka dni temu rozpoczął trasę koncertową po Ameryce Północnej, z kolei niemiecka legenda metalu przygotowuje się do wydania nowego, studyjnego krążka. Wiemy na pewno, że będzie on zatytułowany „The Rise of Chaos” i na rynku ukaże się 4 sierpnia nakładem Nuclear Blast. Więcej informacji odnośnie tego krążka, zespół Accept jednak nie podał do publicznej wiadomości. Z kolei dzień wcześniej grupa zagra specjalny koncert podczas niemieckiego festiwalu Wacken. Oprócz starych i nowych przebojów Accept, usłyszymy również wykonania ich utworów wspólnie z Czeską Symfonią Narodową. 

Accept: „Teutonic Terror”

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także