Procol Harum: Posłuchaj premierowego utworu zwiastującego nową płytę

/ 11 kwietnia, 2017

Procol Harum świętuje w tym roku 50-lecie istnienia i 50. rocznicę wydania debiutanckiej płyty, „Procol Harum”. Z tej okazji Gary Brooker i koledzy przygotowali nowy album długogrający, „Novum”, który ukaże się 21 kwietnia 2017 roku.

Premiery płyt – kwiecień 2017

Zespół opublikował utwór, zwiastujący płytę. Jest to piosenka „Don’t Get Caught”, której możecie wysłuchać poniżej.

W wywiadzie dla „Ultimate Classic Rock”, wokalista Procol Harum, Gary Brooker, powiedział:

Przy kilku okazjach myśleliśmy o nagraniu płyty, ale zawsze coś się działo, jakieś okoliczności na to nie pozwalały. Gramy na żywo w tym składzie od 10 lat. Kiedy zdaliśmy sobie sprawę, że nadciągają nasze 50. urodziny, stwierdziliśmy, że oto jest pora na płytę.

Nowa płyta przynosi zmiany. Po raz pierwszy Gary Brooker pozwolił pozostałym członkom zespołu komponować utwory. Także po raz pierwszy tekstów nie napisał Keith Reid, tylko są autorstwa Pete’a Browna i Gary’ego Brookera.

Wszystkie utwory są nowe. Ci chłopcy są bardzo utalentowani, przekonałem się o tym, kiedy zaczęliśmy pracować. Miło jest pozwolić wykazać się każdemu.

Gary Brooker mówi też o tekstach napisanych razem z Pete’em Brownem:

Nigdy nie robiliśmy niczego otwarcie politycznego, chociaż często wbijaliśmy szpilę ludziom, którzy dużo zarabiają. Uczyniliśmy tak ponownie w „Businessman”. Przyglądamy się ludzkiej moralności.

Grupa nagrywała „Novum” głównie na żywo, starając się odtworzyć warunki koncertowe. Tylko wokal był dogrywany później.

Oto pełna tracklista albumu „Novum” oraz jego okładka:

 1. I Told On You
 2. Last Chance Motel
 3. Image Of The Beast
 4. Soldier
 5. Don't Get Caught
 6. Neighbour
 7. Sunday Morning
 8. Businessman
 9. Can't Say That
 10. The Only One
 11. Somewhen

Okładka albumu Procol Harum Novum

Procol Harum jest jednym z najważniejszych zespołów brytyjskiego art rocka. Najintensywniejszy twórczo okres grupy przypadał na późne lata 60. i 70., kiedy nagrała dziewięć albumów studyjnych i wydała takie utwory, jak „A Whiter Shade Of Pale”, „Conquistador” czy „A Salty Dog”. Pod koniec lat 70. zespół uległ rozwiązaniu i powrócił w 1991 roku. Od tamtej pory nagrał trzy albumy: „The Prodigal Stranger” (1991), „The Well’s On Fire” (2003) i „Novum” (2017).

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także