Protest przeciwko koncertom Nicka Cave'a w Izraelu

/ 31 października, 2017

18 i 19 listopada Nick Cave And The Bad Seeds mają zaplanowane dwa koncerty w Tel Awiwie w Izraelu w hali Menorah. Muszą się oni jednak najpierw zmierzyć z protestami, podobnie jak kilka miesięcy temu formacja Radiohead.

Black Label Society zapowiada koncerty w Polsce

Artyści, w tym Roger WatersThurston Moore z Sonic Youth czy Tunde Adebimpe z TV On The Radio, wciąż nawołują do kulturalnego bojkotu Izraela i wystosowali do zespołu list otwarty: 

[…] Jeśli międzynarodowi artyści, pomimo apeli Palestyńczyków, wciąż pojawiają się na scenach w Izraelu. Dlatego też rząd, który promuje te zbrodnie, uważa, że cokolwiek zrobi, nie poniesie kary. 

Akcja została zainicjowana ponad 10 lat temu i jest częścią ruchu BDS (Boycott, Divestment and Sanctions – Bojkotu, Wycofania Inwestycji i Sankcji). Członkowie w pokojowy sposób protestują przeciwko łamaniu międzynarodowego prawa przez władze, a także ludność Izraela.

Głos zabrał także Roger Waters, który napisał w swoim oświadczeniu:

Zastanawiam się, czy Nick, Bryan [Adams, który na początku grudnia ma koncertować w Izraelu – przyp. szy], Thom [Yorke – wokalista Radiohead] i reszta tych gości spędziłaby dzień lub dwa w areszcie (bez zarzutów, a także procesu) lub co zrobiliby, gdyby ich dzieci obudzono w środku nocy i aresztowano, i tak dalej, i tak dalej. Czy wówczas ignorowaliby krzyki ofiar i wołanie o pomoc społeczeństwa palestyńskiego. Możesz słuchać płaczu braci i sióstr, szanować ich prawo do pikietowania i stanąć wspólnie z nimi w walce o podstawowe prawa człowieka, które traktujemy jako coś oczywistego. Możesz również odwrócić się do nich plecami, wziąć szylinga i bawić ich panów czy władców podczas bankietów i balów.

W ten sposób w listopadzie ubiegłego roku, członkowie apelowali do muzyków zespołu The Chemical Brothers o odwołaniu swojego koncertu w Tel Awiwie. Wówczas protesty na nic się zdały – artyści nie zdecydowali się, aby występ anulować. Podobnie sprawa miała się z Radiohead, którzy w połowie lipca wystąpili w Izraelu. Byli jednak też artyści, którzy się ugięli i wycofali się z koncertowania w tym państwie – np. Lana Del Rey w 2014 roku. 

Na razie ani Nick Cave, ani nikt z jego najbliższego otoczenia, całej sprawy nie skomentował.

Nick Cave porwał Torwar

Na szczęście, niedawny koncert w naszym kraju odbył się bez żadnych problemów. 24 października Nick Cave And The Bad Seeds dali porywający koncert na warszawskim Torwarze. Wypełniona po brzegi hala mogła doświadczyć prawdziwego, rockowego misterium. Nick Cave genialnie panował nad tłumem, niemal cały czas spędzając na wyciągnięcie ręki fanów. Grupa oprócz większości utworów z wydanego w zeszłym roku albumu „Skeleton Tree”, wykonała też sporo utworów z przeszłości.

Obszerniejszą relację z tego koncertu znajdziecie w grudniowym numerze „Teraz Rocka”, który trafi do sprzedaży 29 listopada. 

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także