Przemysł muzyczny okrada artystów? Zaskakujące dane nowego raportu

/ 8 sierpnia, 2018

Sytuacja na światowym rynku muzycznym jest niezła. Streaming okazał się nową lokomotywą generującą dochody. Spadającą sprzedaż nośników fizycznych, w pewnym stopniu rekompensuje rosnąca sprzedaż płyt winylowych. Artyści zarabiają także coraz więcej na koncertach. A jednak tylko niewielki procent dochodów, jakie przynosi rynek muzyczny trafia do kieszeni artystów.

Lista najlepiej zarabiających artystów w 2017 roku

Raport Citigroup wykazał, że słuchacze w samych Stanach Zjednoczonych wydają 20 miliardów dolarów na muzykę – to więcej niż kiedykolwiek – a cały przychód w branży to 43 miliardy dolarów, z czego większość to koncerty. Do kieszeni muzyków trafia jednak tylko 5 miliardów, czyli niecałe 12% tej sumy.

Jeden z autorów raportu, Jason Bazinet, nie ukrywa swojego zdumienia, mówiąc w „Rolling Stone”:

Przyglądając się liczbom, można przekonać się, że zaledwie około 10 procent pieniędzy trafia do artystów. To szalenie mało.

Młodzi artyści nie rozumieją brutalnych realiów rynku muzycznego, przez co nie zarobią na nim dużo pieniędzy. W tej branży wyciekają niewiarygodnie duże sumy.

Ted Gioia zwraca uwagę na fakt, że takie kwoty są tym bardziej absurdalne, że produkcja muzyki pochłania bardzo mało pieniędzy w porównaniu na przykład z produkcją filmów, a jej dystrybucja w dobie streamingu jest praktycznie darmowa.

Raport kończy się konkluzją, że przemysł muzyczny nie potrafi dostosować się do zmieniającego się rynku i w procesie produkcji muzyki bierze udział zbyt wielu pośredników. Jednym z sugerowanych rozwiązań byłoby połączenie wytwórni i platform streamingowych lub promotorów koncertowych i platform streamingowych, co miałoby zmniejszyć liczbę pośredników.

W podsumowaniu możemy przeczytać:

W większości gałęzi rozrywki artysta zabiera lwią część dochodów, ale że w przemyśle muzycznym jest tylu pośredników i że konsumpcja muzyki jest rozstrzelona na różne platformy, artysta zgarnia tylko niewielką część dochodów.

Z kolei według badania przeprowadzonego w USA przez Music Industry Research Association wraz z MusiCares i Uniwersytetem Princeton wśród 1227 amerykańskich muzyków, przeciętny muzyk zarobił w 2017 roku 35 tysięcy dolarów, ale tylko 21,300 na muzyce. Daje to średnio 1775 dolarów miesięcznie. To niewiele, biorąc pod uwagę dobrą koniunkturę na rynku.

Ponadto 61% badanych muzyków twierdzi, że takie zarobki nie są w stanie pokryć ich wszystkich kosztów utrzymania.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także