Trupa Trupa debiutuje w Japonii i publikuje nowy teledysk [WIDEO]

/ 8 sierpnia, 2018

Album „Jolly New Songs” polskiego zespołu Trupa Trupa ukazał się rok temu, ale zespół wciąż dociera z nim do nowych miejsc. Nakładem wytwórni Moorworks płyta właśnie ukazała się w Japonii.

Polski zespół doceniony na festiwalu Primavera

Z tej okazji zespół wypuścił nowy teledysk, do utworu „None Of Us”, który możecie obejrzeć poniżej.

Album „Jolly New Songs” zbiera entuzjastyczne opinie na całym świecie. Pod koniec 2017 roku amerykański „Newsweek” wymienił ten album wśród najlepszych, niedocenionych albumów 2017 roku, pisząc:

Zespół jest polski, teksty angielskie, ale niepokój i strach przeszywające muzykę grupy Trupa Trupa nie znają narodowości. Wokalista Grzegorz Kwiatkowski rzadko bywa radosny, a raczej nieustannie makabryczny, snując wizje o upadku, trumnach, śmierci i pełzającym poczuciu upokorzenia, do akompaniamentu intensywnej mieszanki psychodelicznego rocka i post punku. Okazjonalnie grupa korzysta z mocy zapętleń przypominających krautrock. W „Only Good Weather” tytułowa fraza powtarzana jest obłąkańczo, a w „Love Supreme” z tytułem inspirowanym Coltrane’em, przeradza się w piekielny, żałobny lament.

Pozytywnie o płycie „Jolly New Songs” wypowiadały się też zachodnie portale „Pitchfork”, „The Quietus”, a „The Los Angeles Times” uznał grupę za jeden z najlepszych zespołów rockowych świata. Muzykę Trupy Trupa prezentował syn Johna Peela w radiu BBC. „The Quietus” w recenzji „Jolly New Songs” napisał:

Dziwna, genialna płyta. Nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z mocnym zespołem, obdarzonym wyjątkowym talentem.

W wywiadzie dla „Teraz Rocka” przeprowadzonym przez Marka Świrkowicza, Grzegorz Kwiatkowski mówił:

Mamy całkiem sporo zaproszeń z różnych ciekawych miejsc, między innymi z bardzo dobrych klubów w Nowym Jorku. Z drugiej strony nie jesteśmy typowym zespołem rockowym ani nie mamy już 18 lat, żeby wszystko rzucić i jechać na koncert. Staramy się otwierać na różne nowe rozwiązania, testować kolejne możliwości. Nie mamy przy tym żadnych wielkich oczekiwań ani ciśnienia na jakąś międzynarodową karierę.

Trupa Trupa została wyróżniona przez magazyn „Full Moon”, który umieścił ją wśród najlepszych wykonawców festiwalu Primavera. Pozostali wymienieni artyści to Lift to Experience, Josh T. Pearson, Nick Cave, Father John Misty i Slowdive. Grupę wyróżnił także magazyn „Nouvelle Vague”, który napisał, że polski zespół potrafi stworzyć „głęboką i hipnotyczną atmosferę”.

Zespół doceniony został także na festiwalu Liverpool Sound City.

rf | fot. Michał Szlaga

KOMENTARZE

Przeczytaj także