Pussy Riot zakłóciły finał mistrzostw świata w Rosji [WIDEO]

/ 15 lipca, 2018

Na murawę wbiegły cztery osoby przebrane w milicyjne mundury. Następnie zespół Pussy Riot na swoich mediach społecznościowych wydał oświadczenie, w którym zażądał uwolnienia więźniów politycznych, zakończenia nielegalnych aresztowań i dopuszczenia do głosu opozycji.

Will Smith wystąpi na zamknięciu Mundialu w Rosji

Poniżej możecie zobaczyć fragment protestu dziewczyn z Pussy Riot, a także przeczytać w całości ich manifest, wystosowany po całej akcji.

Pussy Riot to rosyjski zespół punkowy założony w 2011 roku w Moskwie, w którego skład wchodzą kobiety. Grupa zasłynęła dzięki kontrowersyjnym happeningom, protestom i akcjom skierowanym najczęściej przeciwko rosyjskiemu rządowi i prezydentowi. Dziewczyny wchodzące w skład grupy były wielokrotnie aresztowane i skazywane w procesach sądowych.

Za członkiniami zespołu często wstawiali się zachodni artyści. W 2013 roku po aresztowaniu Marii Alochiny oraz Nadieżdy Tołokonnikowej Paul McCartney wystosował list do rosyjskich władz, w którym napisał:

Moim zdaniem dalsze więzienie Marii jest szkodliwe, podobnie jak całą sytuacja, którą – co oczywiste – śledzą ludzie na całym świecie. Wielka tradycja sprawiedliwości, którą Rosjanie (wielu z nich to moi przyjaciele) posiadają, powinna wziąć górę i moja prośba powinna zostać zaaprobowana, dzięki czemu zostanie wysłana bardzo pozytywna wiadomość do ludzi, którzy śledzą tę sprawę.

rf | fot. Igor Mukhin

KOMENTARZE

Przeczytaj także