Queen. Zespół otrzyma nagrodę za całokształt kariery

/ 10 stycznia, 2018

29 stycznia 2018 roku w Madison Square Garden w Nowym Jorku odbędzie się jubileuszowa, bo już 60., gala rozdania Grammy, czyli najbardziej prestiżowych nagród w świecie muzyki. Kilka tygodni poznaliśmy nominowanych w corocznych kategoriach, teraz Akademia zdradziła, którzy artyści otrzymają specjalną nagrodę – za całokształt twórczości.

Robert Plant zapowiada DVD

Wśród tych wykonawców jest m.in. formacja Queen. Oprócz legendarnego zespołu tę prestiżową nagrodę otrzymają także następujący artyści: Neil Diamond, the Meters, Louis Jordan, Emmylou Harris, Hal Blaine, a także Tina Turner. Wręczenie nagród wraz z wyjątkowym koncertem odbędzie się latem 2018. Więcej szczegółów ma pojawić się w niedalekiej przyszłości. 

Ponadto specjalne wyróżnienie otrzymają także osoby związane z muzyką, ale nie występujące na scenie (Grammy Trustees Award). Otrzymają je: menedżer Bill Graham, a także – przedsiębiorca Seymour Stein kompozytor John Williams. Technical Award za osiągnięcia techniczne w dziedzinie muzycznej powędruje do Tony'ego Agnello oraz Richarda Factora z firmy Eventide, którzy wynaleźli efekty audio. 

Neil Portnow, szefowa Akademii, tak wypowiedziała się na temat wspomnianych wyżej nagród:

Osoby nagrodzone Special Merit Awards w tym roku są prestiżową grupą oraz wpływowymi twórcami, którzy stworzyli, albo pomogli przy jednych z najbardziej wyróżniających się nagrań w muzycznej historii. Te wyjątkowo inspirujące postacie zostaną uhonorowane, ponieważ są legendarnymi twórcami, kreatywni specjalistami oraz technologicznymi wizjonerami, a dzięki swoim wybitnym osiągnięciom i pasji stworzyli ponadczasowe dziedzictwo.

Zespół Queen powstał w 1970 roku i zadebiutował w 1973 roku albumem „Queen”. Grupę stanowiła czwórka niezwykle utalentowanych osobistości, w tym obdarzony niezwykłym głosem wokalista Freddie Mercury i wizjonerski gitarzysta Brian May. Dzięki temu już od samego początku styl Queen, który w początkach czerpał dużo z klasycznego hard rocka wzbogacony był o liczne, czasem klasycyzujące, a czasem orientalizujące wpływy.

W drugiej połowie lat 70. Queen zdobył rozgłos za sprawą takich albumów, jak „A Night In The Opera”, „A Day At The Races” i „News Of The World”. W latach 80. grupa bardziej skłoniła się w kierunku muzyki pop, a jej kasowy sukces sprawił, że zaczęła dawać wielkie, stadionowe koncerty, stając się jednym z największych koncertowych zespołów świata. 

W drugiej połowie lat 80. Freddie Mercury zaraził się wirusem HIV i Queen usunął się ze sceny, ale nie przestał nagrywać płyt. Ostatni album ukazał się w 1991 roku pod tytułem „Innuendo”. Freddie Mercury zmarł na AIDS w listopadzie 1991 roku. Z zarejestrowanych przez niego partii grupa wydała w 1995 roku album „Made In Heaven”. W ostatnich latach Queen znowu koncertuje, tym razem z Adamem Lambertem, jako Queen + Adam Lambert.

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także