Realizator tłumaczy, dlaczego na Narodowym jest kiepska akustyka i czy da się coś z tym zrobić

/ 30 lipca, 2022
fot. Przemysław Jahr / Wikimedia Commons


Koncerty na Narodowym zawsze cieszyły się złą sławą jeśli chodzi o nagłośnienie. Jakie są tego powody i czy można coś z tym zrobić?


Stadion PGE Narodowy w Warszawie należy do największych w Polsce i nic dziwnego, że od jego otwarcia dekadę temu odbyło się na nim wiele imprezy muzycznych. W samym 2022 roku grali tu już Guns N’ Roses, Coldplay, Rammstein, Iron Maiden, a dziś gra Sting.

Niestety wielu słuchaczy narzeka na akustykę Narodowego. Co jest tego powodem? Realizator dźwięku, Mirosław Michalak, w wywiadzie dla „Gazeta.pl” tłumaczy:

To wynika z bardzo prostej rzeczy – ze złej akustyki miejsca. (…) Nawet jeśli mielibyśmy najlepsze na świecie głośniki, to jeżeli włożymy je do wiadra, będą brzmieć jak z wiadra. System tu w żaden sposób nie pomoże. (…) Stadion Narodowy nie został zaprojektowany pod wydarzenia dźwiękowe i jest kompletnie nieprzygotowany do grania. Jest w nim pełno betonu, plastiku i szkła – to wszystko odbija dźwięk, który się kotłuje i kumuluje. Do tego łukowe kształty, tak charakterystyczne dla stadionów, też nie są korzystne dla akustyki miejsca. Bo tak jak dzieje się w zwierciadle, dają efekt soczewki. To powoduje, że mamy ogniska, w których skupia się najwięcej odbitego dźwięku. A betonoza narodowego dodatkowo to kumuluje. (…) PGE Narodowy to jedno wielkie odbicie – każdy schodek, każda kondygnacja trybuny – to wszystko odbija dźwięk, a powinno go absorbować. Im więcej jest odbicia, tym dłuższy czas pogłosu i więcej dźwięku odbitego w stosunku do dźwięku bezpośredniego.

Czy da się z tym coś zrobić? Michalak odpowiada:

Porządne wytłumienie tego to tak ogromna inwestycja, że nie wiem, czy ktokolwiek byłby w stanie to udźwignąć. To jakbyśmy chcieli zaaranżować na nowo całe wnętrze: tkaniny, podłogi, ściany, wykończenia, podsufitki. Pod kątem akustycznym, to wszystko trzeba by położyć od zera, bo potrzebne są do tego odpowiednie materiały dźwiękochłonne.

Na koniec podsumowuje:

Niestety, to jest polska choroba, że obiekty projektują często osoby, które nie konsultują się z branżą dźwiękową.

Już dziś na stadionie PGE Narodowy wystąpi Sting. Tutaj znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje organizacyjne odnośnie tego koncertu.

fot. Przemysław Jahr / Wikimedia Commons

KOMENTARZE

Przeczytaj także