Rex Brown: Pantera była o krok od reaktywacji

/ 6 lipca, 2017

Były basista zespołu Pantera, Rex Brown, zdradził, że pojawiały się różne propozycje reaktywacji i że zespół był o krok od zjednoczenia się.

Dokument o Slipknot w kinach

Rex Brown wyjawił, że jego zespołowi oferowano „dziesięć razy więcej” niż grupie Misfits, która reaktywowała się z Glennem Danzigiem w 2016 roku i że zespół był o krok od reaktywacji.

Artysta dodał też:

Mówię tu za siebie, ale chętnie zagrałbym z nimi znowu te kawałki. Gdyby tylko wszyscy mieli na to ochotę, uporządkowali swoje sprawy i potrafili się porozumieć, stworzylibyśmy znowu muzykę. Zrobiłbym to nawet za darmo. Ale tym razem byłoby inaczej, czegoś by brakowało.

Zespół Pantera zasłynął w latach 90., jako przedstawiciel nowej fali amerykańskiego metalu. Grupa powstała jednak na początku lat 80., założona przez braci Darrella i Vinniego Abbottów, do których dołączył basista Rex Brown oraz wokalista Terry Glaze. Zespół wydał w latach 1983-1985 trzy, inspirowane glam metalem albumy, które nie przyniosły mu rozgłosu. W 1986 roku Glaze’a zastąpił charyzmatyczny wokalista Philip Anselmo, a zespół powoli zaczął modyfikować swoje brzmienie, czego pierwszym krokiem był album „Power Metal” z 1988 roku.

Jednak dopiero album „Cowboys From Hell” z 1990 roku okazał się przełomowy dla Pantery. Grooviasty metal, którego napędzały riffy Dimebaga Darrella, ukształtował metal lat 90., który zastąpił tradycyjny thrash i heavy metal wcześniejszej dekady. Kolejne dwa albumy, „Vulgar Display Of Power” (1992) i „Far Beyond Driven” (1994), okazały się kultowe i kasowe, osiągając platynowe nakłady i docierając na szczyty list przebojów.

Po wydaniu kolejnych dwóch płyt Pantera rozpadła się na początku XXI wieku, a główną przyczyną rozstania był konflikt pomiędzy Philipem Anselmo oraz braćmi Abbott. Anselmo kontynuował karierę z zespołami Down i Superjoint Ritual, bracia Abbott założyli natomiast zespół Damageplan, który w 2004 roku wydał album „New Found Power”.

8 grudnia 2004 roku podczas koncertu Damageplan w Columbus w stanie Ohio doszło do strzelaniny, w trakcie której zastrzelony został gitarzysta Dimebag Darrell.

Pozostali przy życiu muzycy Pantery prowadzą dalej działalność artystyczną na własną rękę. Vinnie Paul gra w zespole Hellyeah, Philip Anselmo w 2016 roku powrócił z Superjoint Ritual. Co jakiś czas powracają plotki o reaktywacji Pantery (jednym z kandydatów na gitarzystę był Zakk Wylde), jednak Vinnie Paul wciąż je dementuje.

Pod koniec lipca ukaże się pierwszy solowy album Rexa Browna, „Smoke On This”. Obszerny wywiad z artystą i recenzję płyty znajdziecie w lipcowym numerze „Teraz Rocka” do kupienia w kioskach, naszym sklepie i w formie elektronicznej.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także