Rock Am Ring i Rock Im Park. Znamy lineup na 2018 rok

/ 30 października, 2017

W dniach 1-3 czerwca 2018 roku odbędą się w Niemczech równolegle dwa festiwale – Rock Am Ring i Rock Im Park. Tradycyjnie nie zabraknie wielkich gwiazd.

Bill Ward chce konkurować z Black Sabbath

Gwiazdami obu festiwali będą zespoły Foo Fighters, Thirty Seconds To Mars i Gorillaz, a na festiwalowych scenach zobaczyć jeszcze będzie można Rise Against, CASPER, Marilyn Manson, Avenged Sevenfold, Stone Sour, A Perfect Circle, Parkway Drive, Bilderbuch, Good Charlotte, Milky Chance, Kaleo, Bullet for My Valentine, Trailerpark (Pimpulsiv, DNP, Sudden, Alligatoah), Kettcar, Jimmy Eat World, Hollywood Undead, RAF Camora, Enter Shikari, Body Count, Black Stone Cherry, Walking On Cars, Ufo361, Asking Alexandria, Meshuggah, Callejon, Yung hurn, Caliban, ALMA, Nothing But Thieves, Bury Tomorrow, Greta Van Fleet.

Lista ta jeszcze nie jest kompletna. Organizatorzy ogłoszą prawdopodobnie kolejne zespoły.

Festiwale Rock Am Ring i Rock Im Park należą do największych rockowych wydarzeń koncertowych w Europie. Każdego roku przyciągają setki tysięcy fanów oraz największe gwiazdy.

Pierwsza edycja Rock Am Ring odbyła się w 1985 roku, wystąpili na niej między innymi U2, Marillion, Joe Cocker i Foreigner. Od 1993 roku towarzyszy mu siostrzany festiwal, pierwotnie organizowany w Wiedniu, potem w Monachium a od 1997 roku w Norymberdze. W tym roku gwiazdami były zespoły Rammstein, Die Toten Hosen i System Of A Down.

Tegoroczna edycja Rock Am Ring została zakłócona z powodu – fałszywego, jak się później okazało – alarmu terrorystycznego. Z tego powodu odwołany został między innymi koncert zespołu Rammstein.

W rozmowie z „Teraz Rockiem” gitarzysta Rammstein, Paul Landers, powiedział:

Wciąż próbujemy się dowiedzieć, jakie były powody odwołania koncertu. Wtedy zobaczymy, co się da zrobić. Jeśli odwołujesz koncert tylko dlatego, że myślisz, że coś może się zdarzyć, musisz mieć bardzo dobre powody. Czasem ludzi zbyt łatwo przestraszyć. Nie podoba mi się to. Chcieliśmy tam zagrać, ale nie mogliśmy.

Przedstawiciel policji, Johannes Kunz, zasugerował mediom, że powodem ewakuacji była literówka w nazwiskach dwóch pochodzących z Syrii pracowników pola festiwalowego. Z powodu literówki nie znaleziono ich nazwisk na liście osób zatrudnionych przy organizacji Rock Am Ring, co wzbudziło podejrzenia potencjalnego zagrożenia terrorystycznego.

Organizatorzy festiwalu powiedzieli teraz jednak, że policja podejrzewała o powiązania z terrorystami przynajmniej jednego z pracowników już wcześniej i literówka w nazwisku nie miała znaczenia. Potwierdził to przedstawiciel policji, mówiąc:

To nie przez literówkę ewakuowano festiwal, a przez obawę o powiązania jednego z pracowników ze światem Islamistów.

Obaj podejrzani mężczyźni zostali aresztowani 2 czerwca, ale wypuszczono ich dzień później, gdyż nie potwierdziły się podejrzenia, że zamierzają przeprowadzić zamach terrorystyczny.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także