Scorpions zmienili tekst kultowego utworu: To nie czas na romantyzowanie Rosji

/ 12 kwietnia, 2022

Podczas występu w Las Vegas zgromadzeni na koncercie Scorpions fani usłyszeli nową wersję ikonicznego „Wind of Change”.


Zespół Scorpions przebywa obecnie w Las Vegas. Podczas występu w Zappos Theater at Planet Hollywood Resort & Casino formacja – jak to ma w zwyczaju – zagrała jeden ze swoich najważniejszych utworów, „Wind of Change”. Oryginalnie opowiada on o przemianach politycznych, które zaszły w Rosji na przełomie lat 80. i 90. XX, a ma wydźwięk antywojenny.

W związku z wojną w Ukrainie, muzycy ze Scorpions postanowili zmienić otwierające utwór słowa. W niedawnej rozmowie powiedział o tym wokalista, Klaus Meine:

Zanim przyjechaliśmy [do Las Vegas], myślałem o tym, jak to jest grać „Wind Of Change” w sposób, w jaki graliśmy przez tyle lat, i pomyślałem, że – gdy w Ukrainie szaleje ta straszna wojna – nie jest to czas, by romantyzować Rosję tekstami w stylu: „Follow the Moskva / Down to Gorky Park”, wiesz?

Chciałem złożyć oświadczenie, aby wesprzeć Ukrainę, dlatego piosenka zaczyna się od słów: „Now listen to my heart / It says Ukraine, waiting for the wind to change” (w wolnym tłumaczeniu: „Teraz posłuchaj mojego serca / Mówi ono Ukraina, czekając na wiatr zmian”).

Podczas samego koncertu natomiast, zaraz przed wykonaniem „Wind of Change”, Meine powiedział:

Ta pieśń wzywa do pokoju, a dziś wieczorem, jak sądzę, będziemy ją śpiewać jeszcze głośniej. Dedykujemy ją odważnym ludziom w Ukrainie.

Poniżej znajdziecie amatorskie nagranie z koncertu:

Meine i jego koledzy napisali „Wind Of Change” po występie na Moscow Music Peace Festival w Moskwie w 1989 roku, gdzie dzielili scenę z innymi zespołami hardrockowymi, takimi jak Bon Jovi i Mötley Crüe. Inspiracją do napisania utworu był widok tysięcy Rosjan, którzy dopingowali ich podczas koncertów w 1988 i 1989 roku.

Ballada znalazła się na płycie „Crazy World”, która opublikowana została w 1990 roku.

KOMENTARZE

Przeczytaj także