Sib Hashian (ex-Boston) nie żyje

/ 23 marca, 2017

Nie żyje były perkusista grupy Boston, Sib Hashian. Jak poinformował jego syn, Adam, perkusista wczoraj wieczorem nagle zasłabł na scenie podczas festiwalu Legends of Rock Cruise. Jeden ze świadków mówi, że użyto defibrylatora, ale nie udało się go uratować. Hashian miał 67 lat.

Zmarł współzałożyciel metalowej grupy Negura Bunget

John Thomas „Sib” Hashian urodził się 17 sierpnia 1949 roku. Do zespołu Boston dołączył w 1975 roku, zastępując oryginalnego perkusistę, Jima Masdea. Zagrał na trzech pierwszych studyjnych albumach – „Boston” (1976), „Don’t Look Back” (1978) i „Third Stage” (1986), po czym odszedł z grupy.

Zespół Boston powstał w 1975 roku z inicjatywy Toma Scholza, absolwenta znanej politechniki Massachusetts Institute of Technology. Scholz, dzięki temu że pracował dla Polaroida, skonstruował samodzielnie 12-ścieżkowe studio nagraniowe – zainstalował je w piwnicy swojego domu. Tam zaprosił swoich czterech kolegów, gitarzystę Barry'ego Goudreau, wokalistę Brada Delpa, basistę Frana Sheehan'a oraz perkusistę Siba Hashiana i wspólnie zarejestrowali taśmy, które później został wysłane do wytwórni płytowych.

Zostały one pozytywnie przyjęte przez Epic, dzięki czemu zespół podpisał z nimi kontrakt płytowy. Po delikatniej obróbce, rok później wydali swój debiutancki album, który spotkał się ze znakomitym przyjęciem. W samych Stanach Zjednoczonych sprzedał się w nakładzie 17 milionów egzemplarzy, stając się najlepiej sprzedającym się debiutem rockowym w historii. Zawiera tak znane utwory, jak „More Than a Feeling” (został umieszczony na liście 500 piosenek, które ukształtowały rock utworzonej przez Rock and Roll Hall of Fame) czy „Peace of Mind”. Przez to, że lider zespołu Tom Scholz dzielił swój czas pomiędzy graniem w zespole, a działalnością przedsiębiorczą (jest producentem studyjnego sprzętu nagraniowego), grupa nagrywała bardzo rzadko. Boston ma tylko 5 studyjnych albumów. 

Zespół zdobył ogromną popularność na całym świecie, grając muzykę najczęściej określaną jako rock stadionowy (tworzyli zarówno nastrojowe piosenki, jak i utwory o heavymetalowej ekspresji), zachwycali ponadto bogatym oraz nowoczesnym brzmieniem, które było oparte m.in. na specjalnych efektach gitarowych.

Boston: „More Than a Feeling”

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także