Sólstafir. Wszystko o nowej płycie

/ 23 lutego, 2017

Islandczycy z Sólstafir kończą przygotowania szóstego albumu. Płyta pod tytułem „Berdreyminn” ukaże się 26 maja 2017 roku nakładem wytwórni Season Of Mist.

Encyklopedia TerazRock.pl

O najnowszej płycie członkowie Sólstafir mówią:

Sólstafir nie jest jak inne zespoły, co podkreśla jego najnowszy album, „Berdreyminn”. Jak sygnalizuje tytuł „Berdreyminn”, który oznacza osobę obdarzoną wizjonerskimi zdolnościami, Islandczycy postanowili swoją niebywałą ewolucję posunąć jeszcze o krok dalej.

Zespół kontynuuje mieszanie chwytliwych melodii, psychodelicznych fraz z silnymi wpływami klasycznego rocka i hard rocka oraz z echami ich metalowej przeszłości. Jednak Sólstafir wagę przywiązuje nie do stylu, ale do czystej emocji.

„Berdreyminn” jest świadomie eklektyczny, żeby emocje mogły wybrzmieć za pomocą dźwięków. Granice stylistyczne są nie tyle łamane, co ignorowane.

Wpływy muzyczne członkowie czerpią z różnorakich źródeł, przearanżowują i tkają z nich nowe wzory. Album ten wypełniają melancholia, tęsknota, gniew, radość, przyjemność, ból i inne emocje.

Na „Berdreyminn” znajdą się następujące utwory:

  • Silfur-Refur
  • Ísafold
  • Hula
  • Nárós
  • Hvít Sæng
  • Dýrafjörður
  • Ambátt
  • Bláfjall

A tak wygląda okładka płyty.

Jeszcze w zeszłym roku, wokalista Sólstafir, Adalbjörn „Addi” Tryggvason, mówił o nowej płycie:

Mamy 14 utworów, w tym jeden kower, ale w tej chwili za wcześnie mówić, które trafią na płytę. Nowy album będzie brzmiał jak Sólstafir, ale znajdą się na nim także niespodzianki.

A tak w „Teraz Rocku” Addi charakteryzował styl Sólstafir:

Wyobraź sobie, że AC/DC chciałoby grać jak Pink Floyd. Wciąż mamy ciężkie gitary, niektóre utwory gramy w tonacji A, jak zespoły deathmetalowe. Ale nie można cały czas grać tego samego, trzeba ewoluować. Wprawdzie wśród moich ulubionych zespołów znajdują się Motörhead i AC/DC, które nie ewoluują, ale pragnę próbować nowych rzeczy. Dziś słucham innej muzyki, niż w wieku 17 lat, kiedy powstał zespół. Nadal lubię Darkthrone, ale słucham też Neila Younga, Nicka Cave’a. W 1995 roku inspirowało nas może 15 artystów, a dziś inspiruje 1500.

Poprzedni album zespołu ukazał się w 2014 roku pod tytułem „Ótta”. Pochodzi z niego utwór „Dagmál”.

Sólstafir: „Dagmál”

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także