Spotify pozwany na kwotę 1,6 mld dolarów za naruszenie praw autorskich

/ 3 stycznia, 2018

Jak podaje „Hollywood Reporter”, do sądu w Kalifornii wpłynął 29 grudnia pozew złożony przez Wixen Music Publishing przeciwko platformie streamingowej Spotify na kwotę 1,6 miliarda dolarów.

Ozzy Osbourne rozpił Zakka Wylde'a

Wixen Music Publishing dba o dorobek takich artystów, jak Tom Morello, Tom Petty, The Doors i Neil Young. Według pozwu, Spotify nie wywiązał się ze zobowiązań narzuconych przez prawo autorskie w rozliczeniu kilkudziesięciu tysięcy utworów, w tym takich przebojów jak „Free Fallin’” Toma Petty’ego i „Light My Fire” The Doors.

W pozwie możemy przeczytać:

Spotify bezczelnie kontynuuje łamanie amerykańskiego prawa autorskiego. Wixen poinformował Spotify, że nie nabył licencji na wykorzystanie tych dzieł.

Według pozwu co najmniej 21 procent z ponad 30 milionów utworów dostępnych na Spotify wykorzystywanych jest bezprawnie. Z tego też powodu domaga się maksymalnej rekompensaty.

Wixen Music Publishing wyraził ubolewanie, że musi stać się stroną w sądowym sporze i wyraził nadzieję, że uda się z przedstawicielami Spotify dojść do porozumienia poza salą sądową. Zaznaczył jednak, że w celu obrony praw swoich klientów jest gotowy wziąć udział w batalii sądowej.

Spotify jest najpopularniejszym portalem streamingowym, umożliwiającym słuchanie muzyki. Firma została założona w 2006 roku, a funkcjonuje od 2008 i korzysta z niej ponad 140 milionów użytkowników na całym świecie. Swoją siedzibę ma w Sztokholmie. Aktualnie dostępny jest w 61 krajach na całym świecie, głównie w Europie, obu Amerykach i Australii.

W 2017 roku najczęściej odtwarzanymi na Spotify artystami byli Ed Sheeran, Drake, The Weeknd, Kendrick Lamar i The Chainsmokers. Natomiast pierwsza piątka najczęściej słuchanych zespołów wyglądała następująco: Coldplay, Imagine Dragons, Maroon 5, Linkin Park, Migos.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także