Steven Wilson (Porcupine Tree) komentuje sukces Kate Bush w „Stranger Things”

/ 8 lipca, 2022
fot. Alex Lake


Lider Porcupine Tree powiedział, co myśli o sukcesie piosenki Kate Bush po tym, jak została wykorzystana w serialu „Stranger Things”.


Piosenka „Running Up That Hill” Kate Bush została wykorzystana w czwartym sezonie „Stranger Things”. Umieszczenie jej w serialu sprawiło, że zainteresowanie piosenką nagle wzrosło. Oszacowano, że Kate Bush zarobiła na ponownej popularności utworu „Running Up That Hill” 2,3 miliona dolarów. Kwota ta stanowi przychody ze streamingu.

W wywiadzie dla „Teraz Rocka” Jordan Babula zapytał Stevena Wilsona, co myśli o takim sukcesie piosenki niemal czterdzieści lat po premierze. Lider Porcupine Tree powiedział:

Po pierwsze, jest to niesamowita piosenka, jeśli więc serial wypromował coś sprzed lat, to bardzo się cieszę, że padło właśnie na nią. Po drugie, może to smutne, ale ambitny, niemainstreamowy pop nie ma dziś jak trafić do szerokiej publiczności tradycyjnymi kanałami, więc film czy serial staje się jedyną drogą. Myślę, że Netflix i inne platformy VOD zmieniły nasz sposób zapoznawania się z nową, w mniej oczywisty sposób komercyjną muzyką. To rzeczywiście jest frustrujące, że artyści tacy jak chociażby ja nie są puszczani w radiu, nie pojawiają się w tradycyjnych mediach czy prasie. A ludzie, którzy słuchają muzyki we „współczesny” sposób nie słuchają radia, ani nie czytają prasy muzycznej, odkrywają ją za to dzięki talent shows czy innym tego typu formatom. Z drugiej strony dawniej było podobnie – wiele ambitnej muzyki docierało do słuchaczy za pośrednictwem telewizji czy kina. Różnica polega na tym, że dziś stało się to jedyną drogą dla artysty takiego jak ja czy Kate Bush, żeby zaistnieć w świadomości szerszej publiczności. Myślę, że jest to trochę smutne, a z drugiej strony pokazuje, że biznes muzyczny wciąż się zmienia, ewoluuje i idzie naprzód. Nie zawsze w kierunku, który mi osobiście się podoba, ale to na pewno lepsze niż stagnacja. Subiektywnie wolałbym, żeby wciąż rządził rock i albumy, obiektywnie postęp jest jednak zawsze pozytywny.

Cały wywiad ze Stevenem Wilsonem znajdziecie w lipcowym „Teraz Rocku”, który jest w sprzedaży.

LIPCOWY TERAZ ROCK – KUP ONLINE

fot. Alex Lake

KOMENTARZE

Przeczytaj także