The Smiths ogłosili reaktywację i… się natychmiast rozpadli

/ 24 stycznia, 2018

Morrissey przyzwyczaił nas, że potrafi zejść ze sceny w trakcie koncertu, ale jego koledzy z The Smiths przebili jego wybryki!

Johnny Greenwood (Radiohead) nominowany do Oskara

Zespół The Smiths miał powrócić w tym roku z serią koncertów „Classically Smiths”. W składzie co prawda zabrakło dwóch najważniejszych członków – czyli Morrisseya i Johnny’ego Marra – ale udział miał wziąć basista Andy Rourke i perkusista Mike Joyce, którzy zagrali na wszystkich albumach grupy, a także gitarzysta Craig Gannon, który na krótko zasilił skład zespołu w 1986 roku oraz Manchester Camerata Orchestra. Grupa zapowiedziała koncerty w Anglii i Szkocji.

Zaledwie po kilku godzinach od ogłoszenia koncertów Andy Rourke oświadczył, że nigdy nie wyraził zgody na udział w nich, mimo że w oświadczeniu prasowym padły rzekomo jego słowa, jakoby był dumny z dorobku The Smiths i szczęśliwy, że znowu będzie mógł grać te piosenki. Przedstawiciel Rourke’a powiedział magazynowi „Pitchfork”, że wypowiedzi te zostały „w 100% sfabrykowane i opublikowane bez zgody”.

Sam Andy Rourke zaś napisał:

Nie udzieliłem zgody nikomu powiązanemu z projektem Classically Smiths by działać w moim imieniu i niczego nie uzgadniano ze mną ani z moją ekipą.

Kilka godzin po tym oświadczeniu Mike Joyce wycofał się z tego projektu, twierdząc, że bez Andy'ego traci on sens. Przyznał też, że tuż przed konferencją prasową dowiedział się, żeby nie wspominać, iż Rourke nie weźmie udziału w koncertach.

Po rezygnacji Joyce’a, firma Bad Production Ltd., organizująca koncerty, odwołała je. W oświadczeniu podała, że robi to „w odpowiedzi na ostatnie komentarze w prasie”.

Zespół The Smiths zdobył popularność w połowie lat 80. Grupa wydała cztery albumy, wszystkie one cieszą się do dziś uznaniem fanów alternatywnego rocka, a są to: „The Smiths” (1984), „Meat Is Murder” (1985), „The Queen Is Dead” (1986) i „Strangeways, Here We Come” (1987).

Zespół wylansował też wiele utworów singlowych, które potem znalazły się na licznych składankach.

Grupa rozwiązała się w 1987 roku. Morrissey rozpoczął udaną karierę solową, Johnny Marr współpracował między innymi z Modest Mouse i The Cribs, a Mike Joyce i Andy Rourke działali z wieloma innymi artystami.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także