Tomasz Komenda ma dostać rekordowe odszkodowanie od skarbu państwa

/ 8 lutego, 2021


Tomasz Komenda, którego historię opowiada film „25 lat niewinności” usłyszał wyrok sądu okręgowego w Opolu.


Tomasz Komenda został niesłusznie skazany na 25 lat za gwałt i morderstwo, którego nie popełnił. W więzieniu odsiedział 18 lat zanim został uniewinniony. Jego sprawa ponownie stała się głośna w zeszłym roku dzięki filmowi „25 lat niewinności – sprawa Tomka Komendy” w reżyserii Jana Holoubka, w którym wcielił się w niego Piotr Trojan.

Dzisiaj Sąd Okręgowy w Opolu wydał wyrok przyznający Komendzie rekordową kwotę 12 milionów złotych zadośćuczynienia oraz 811 533 złotych odszkodowania od Skarbu Państwa. W wywiadzie dla TVN24 Komenda powiedział:

Czekamy na uzasadnienie wyroku, oczywiście pierwszej instancji, bo ten wyrok nie jest prawomocny. Musimy przeczytać z adwokatami uzasadnienie, wtedy podejmiemy decyzję, czy się odwołujemy, czy zostajemy przy kwocie, która została mi dzisiaj przydzielona. Zamykam następny etap w swoim życiu, który trwał do dziś, tak naprawdę 21 lat. Mój koszmar zaczął się w 2000 roku, a dziś mamy 2021 rok. Dzisiaj jest poniedziałek, 8 lutego, zamykam następną kurtynę za sobą, podnoszę głowę i jadę do syna. (…) To było, nie wracajmy do tego, co było. Patrzmy na to, co jest dziś, co będzie jutro, za miesiąc, dwa.

Dodał jeszcze:

To są tylko zera na koncie. Nikt mi nie odda tych 18 lat. Ten, który jest w stanie oddać mi 6540 dni, ja mu oddam te pieniądze, tylko niech mi cofnie ten czas.

Niedawno premierę miała serialowa wersja „25 lat niewinności”, która rozszerza niektóre wątki z filmu. Można ją obejrzeć na Playerze.

KOMENTARZE

Przeczytaj także