Tomasz Stańko nie żyje

/ 29 lipca, 2018

Tomasz Stańko zmarł dzisiaj nad ranem w Warszawie – poinformował na Twitterze Piotr Baron. 

Stańko przyszedł na świat 11 lipca 1942 roku w Rzeszowie. W 1969 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie w klasie trąbki. W 1962, wspólnie z kontrabasistą Jackiem Ostaszewskim, pianistą Adamem Makowiczem, a także perkusistą Wiktorem Perelmutterem, założył zespół Jazz Darings, który jest powszechnie uznawany za jedną z pierwszych formacji free-jazzowych na Starym Kontynencie. W latach sześćdziesiątych współpracował z takimi artystami jak Michał Urbaniak, Andrzej Trzaskowski czy Krzysztof Komeda. Przez wielu krytyków muzycznych był uznawany za jednego z najlepszych trębaczy na świecie.

Tomasz Stańko miał na swoim koncie około czterdziestu albumów. Muzyk komponował także muzykę do kilkudziesięciu filmów – m.in. „Pożegnanie z Marią” czy „Egzekutor”. Do jego najważniejszych autorskich płyt należały takie pozycje, jak chociażby „Music for K.” (1970), „Freelectronic: Switzerland” (1988) czy „Souls of Things” (2002).

Jest laureatem zarówno polskich i międzynarodowych nagród. W 2003 r. został nagrodzony Europejską Nagrodą Jazzową, jako pierwszy polski artysta. Siedem lat temu prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył Tomasza Stańkę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także