Jurek Owsiak, który za kilka dni stanie przed sądem, otrzymał wsparcie słynnej kancelarii

/ 29 lipca, 2018

O tym, że Jurek Owsiak wezwany został do sądu wiemy od pewnego czasu – poinformował o tym fakcie na swoim Facebooku. We wpisie sugerował, że powodem było użycie przez niego słowa „ku**a” podczas jednego ze spotkań autorskich we Wrocławiu. Jego zdaniem ktoś złożył anonimowy donos na policję. Owsiak przyznał, że faktycznie użył tego słowa, ale podczas opowiadania jednej z anegdot dotyczących swojego życia.

Na Pol'and'Rock Festival 2018 pociągiem?

Prokuratura potraktowała sprawę bardzo poważnie i wezwała Owsiaka do sądu – rozprawa odbędzie się 31 lipca we Wrocławiu. Twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zapewnił, że na sali rozpraw się pojawi. Będzie odpowiadał za wykroczenie – zgodnie z polskim prawem za przekleństwo grozi mu kara nagany, grzywny (do 1500 zł) lub ograniczenie wolności.

W sprawę zaangażowała się największa na świecie kancelaria prawna Dentons, która poinformowała, że będzie broniła Owsiaka pro bono. W oświadczeniu kancelarii przeczytać możemy:

Twierdzimy, że słowa Jerzego Owsiaka powinny być traktowane jako część artystycznego występu, a publiczne wykonanie utworu przez artystę podlegać powinno szerszej ochronie wolności wypowiedzi. Ocena takich wypowiedzi według kryteriów obyczajowych nie powinna być zaś rolą sądów, gdyż rodzi to ryzyko cenzury.

Pismo trafiło do Fundacji WOŚP.

Jurek Owsiak odpowiadał już przed sądem z art. 141 kodeksu wykroczeń – w październiku ubiegłego roku sąd orzekł, że ma zapłacić 130 zł grzywny (100 + 30 – opłata sądowa) i otrzymał naganę. Chodziło wówczas o słowa, które padły z ust Owsiaka ze sceny na zakończenie Przystanku Woodstock. Miał on wtedy powiedzieć między innymi: „Pierdolić polityków” i „Czy macie, kurwa, serce do ludzi? To miejcie je”.

Rozprawa odbędzie się na dwa dni przed startem Pol'and'Rock Festivalu (dawnego Przystanku Woodstock), którego organizatorem jest właśnie fundacja założona przez Jerzego Owsiaka. W tym roku w Kostrzynie nad Odrą zagrają: Judas PriestArch EnemyGoo Goo DollsIn FlamesGojiraSoulflyLao CheNocny Kochanek czy Hunter.

Policja zdecydowała niedawno, że tegoroczna edycja Pol'and'Rock będzie imprezą podwyższonego ryzyka. Z decyzją nie zgadza się Owsiak, który uważa tę decyzję za polityczną. 

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także