Tool będzie wydawać single zamiast albumów? Grupa rozważa ryzykowny krok

/ 12 maja, 2024


Czy Tool zmieni swoją filozofię wydawniczą? Zespół rozważa różne modele działalności wydawniczej.


Tool zawsze słynął z tego, że do swoich albumów podchodził całościowo. Nie tylko muzyka, ale często wyrafinowana oprawa graficzna płyty, stanowiły całość. Z drugiej strony praca nad płytami zajmuje zespołowi coraz więcej czasu. Na „Fear Inoculum” z 2019 roku trzeba było czekać aż 13 lat. Tool rozważa więc inne formy działalności wydawniczej, na przykład wypuszczanie singli.

W wywiadzie dla „Teraz Rocka” Bartek Koziczyński zapytał Justina Chancellora o postęp prac nad nowym materiałem. Ten odpowiedział:

Faktycznie, tworzymy w tej chwili muzykę, zajmowaliśmy się tym wczoraj i przedwczoraj (rozmowa odbyła się 21 marca – red.). Jesteśmy podekscytowani, powstało mnóstwo materiału. Trzy czy cztery tygodnie temu wróciliśmy z trasy po Ameryce, mamy przerwę i staramy się skończyć utwory. Tworzymy i jesteśmy w kontakcie z Maynardem. On też jest podekscytowany, rozmawialiśmy o tym, czy może by nie wydać jednej piosenki? Jeśli jakąś skończymy, być może ją opublikujemy. A gdy uzbiera się wystarczająca ilość na płytę, złożymy je i ukaże się fizyczny album. Nie mogę tego jednak powiedzieć na pewno, nigdy tak jeszcze nie robiliśmy. Jeśli do tego dojdzie, będzie to interesująca decyzja. Myślę, że wszystko zależy od utworu – gdy stwierdzimy, że poradzi sobie samodzielnie, być może tak zrobimy. Fajnie byłoby utrzymać rozpęd wydawniczy, wypuszczać rzeczy jedna po drugiej, żeby podtrzymać zainteresowanie odbiorców.

Tymczasem ukazała się specjalna reedycja płyty „Undertow”. Specjalny album zapinany na rzepy zawiera zdjęcia rzeźb Vahana Bego – ormiańskiego artysty plastyka, który mieszka i tworzy w Polsce. Jego prace zdobiły okładki takich artystów jak Sweet Noise czy Pidżama Porno.

Tool wystąpi w Polsce już 11 czerwca, w krakowskiej Tauron Arenie. Cały wywiad z Justinem Chancellorem znajdziecie natomiast w majowym numerze „Teraz Rocka” dostępnym w sprzedaży od 29 kwietnia.

MAJOWY TERAZ ROCK – ZOBACZ ZAPOWIEDŹ

KOMENTARZE

Przeczytaj także