Wayne Kramer (MC5) nie żyje

/ 3 lutego, 2024


Zmarł Wayne Kramer, lider wpływowego, punkowego zespołu MC5.


W wieku 75 lat zmarł Wayne Kramer, najlepiej znany jako gitarzysta legendarnego zespołu MC5. O jego śmierci poinformowano na jego oficjalnym kanale Instagram. Wiadomo, że od paru lat zmagał się z nowotworem trzustki.

Tom Morello z Rage Against The Machine wspominając Wayne’a Kramera, powiedział, że „jego zespół, MC5, właściwie wymyślił punk rocka”.

MC5 zadebiutował w 1969 roku koncertowym albumem „Kick Out The Jams”, który okazał się niezwykle wpływowym dla późniejszego punk rocka. Potem grupa wydała jeszcze tylko dwie studyjne płyty: „Back In The USA” (1970) i „High Time” (1971). Okazjonalnie reaktywowała się na występy. W 2022 roku poinformowała, że powróci z nowym albumem wyprodukowanym przez Boba Ezrina. Wayne Kramer wówczas mówił:

Upłynęło wiele czasu od kiedy wydaliśmy coś nowego. Doszedłem do wniosku, że dziś muzyka MC5 potrzebna jest jak nigdy. Pora napisać i nagrać nowe piosenki i szerzyć bezkompromisowego rocka na całym świecie. Ledwie przetrwaliśmy lata katastrofalnej prezydentury i pandemii. Razem z Bradem zaczęliśmy komponować, żeby odsunąć od siebie to całe okrucieństwo.

Wayne Kramer wydał też kilka solowych płyt, pracował też przy produkcjach kinowych oraz telewizyjnych.

KOMENTARZE

Przeczytaj także