Wojciech Mann pożegnał Korę. Jego słowa spotkały się z krytyką

/ 8 sierpnia, 2018

Pierwsze przemówienie podczas uroczystości pogrzebowych Kory wygłosił Wojciech Mann, dziennikarz od lat związany z III Programem Polskiego Radia i przyjaciel artystki. Jego słowa wywołały spore poruszenie, ponieważ wspominał artystkę w kontekście przemian politycznych w Polsce:

Dane jej było żyć w okresie różnych faz naszego kraju. Na początku był komunizm, potem był komunizm z ludzką twarzą, potem były różne turbulencje, potem była Solidarność, stan wojenny, demokracja, a wreszcie parodia demokracji. I przez wszystkie te okresy Kora szła z podniesioną głową i z jasnymi poglądami

– powiedział Mann i wywoła spore poruszenie wśród internautów, którzy mogli śledzić uroczystości pogrzebowe w sieci.

Leszek Grabowski napisał:

Podobnych komentarzy w serwisach społecznościowych można znaleźć znacznie więcej.

Podczas ostatniego pożegnania na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach Korze towarzyszył spory tłum fanów jej twórczości, którzy postanowili swoją obecnością oddać jej hołd. Wśród uczestników pogrzebu byli również Igor Herbut czy Stan Borys.


Kora najlepiej znana była jako wokalistka i autorka tekstów zespołu Maanam, stworzonego w 1975 roku przez Marka Jackowskiego i Milo Kurtisa, początkowo inspirującego się muzyką dalekiego wschodu, później będącego jednym z najważniejszych przedstawicieli post punku i nowej fali w Polsce.

Maanamem zadebiutowała płytą „Maanam” w 1981 roku z takimi utworami jak „Stoję, stoję, czuję się świetnie” i „Boskie Buenos”. Porwała także swoją charyzmą publiczność w Opolu. Z zespołem odniosła duży sukces. Maanam stał się jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiego rocka lat 80. i 90., mimo że miał kilka przerw w działalności i zmian składu.

Ostatnią płytę z Maanamem wydała w 2004 roku pod tytułem „Znaki szczególne”. Wcześniej prowadziła już działalność solową, występowała też z zespołem Pudelsi. Jej ostatnia solowa płyta ukazała się w 2011 roku pod tytułem „Ping Pong”. Kora chętnie też występowała w różnych programach telewizyjnych, była między innymi jurorką programu „Must Be The Music”.

Kilka lat temu poważnie zachorowała na chorobę nowotworową.

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także