Wojciech Wojda (Farben Lehre) o polityce: Czy muzycy nie mają swojego zdania?

/ 18 września, 2018

Farben Lehre powraca po kilku latach przerwy wydawniczej z albumem „Stacja wolność”. W tekstach jak zwykle znajdziemy wiele odniesień do obecnej sytuacji politycznej w Polsce i na świecie. Opowiada nam o nich lider i wokalista grupy, Wojciech Wojda.

Foo Fighters i polityka? Dave Grohl stawia sprawę jasno

W wywiadzie dla „Teraz Rocka” Wojciech Wojda tłumaczy to zaangażowanie:

Myślę, że muzyka walcząca, niepokorna, czy jak ktoś woli: punkowa, musi być zaangażowana. No i w takich czasach, w jakich mamy przyjemność, lub nieprzyjemność, funkcjonować, należy mówić o tym, co nas boli, niepokoi, czy – za przeproszeniem – wkurwia. Rzeczywistość jest taka, a nie inna i szczerze mówiąc nie za bardzo jest się z czego śmiać. Myślę, że w tej chwili wszyscy muzycy walczący są poniekąd w dobrej sytuacji, bo wreszcie jest o czym śpiewać. Był moment zastoju, w kraju zrobiło się w miarę normalnie, aż tu nagle spadło na nas wszystkich to, co spadło. Nigdy w życiu nie napisałem tak szybko tylu ważnych – w moim odczuciu – tekstów, co na tej płycie. Muzyka punkowa zawsze wypowiadała się na tematy bieżące. Nie tylko zresztą punkowa. Na przykład ostatnio w trakcie koncertu w Polsce o sytuacji w naszym kraju wypowiedział się Roger Waters, co wywołało wielkie poruszenie. Toczą się spory, czy muzycy powinni się na tematy polityczne wypowiadać, a ja pytam: niby dlaczego nie? Czy muzyka jest głucha i niema? Czy muzycy nie widzą, nie czują i nie mają swojego zdania?

Cały wywiad z Wojciechem Wojdą możecie przeczytać we wrześniowym numerze „Teraz Rocka”, dostępnym w naszym sklepie internetowym oraz e-Kiosku.

Płyta „Stacja wolność” Farben Lehre jest już w sprzedaży, a promuje ją teledysk do utworu tytułowego, który możecie obejrzeć poniżej.

rf | fot. Robert Drózd

KOMENTARZE

Przeczytaj także