Zoltan Bathory (Five Finger Death Punch) mówi, co jest najbardziej przerażającego w umieraniu

/ 25 lipca, 2022


Gitarzysta Five Finger Death Punch dwukrotnie otarł się o śmierć. Zachował z tego wyraziste wspomnienia.


Najnowszy album Five Finger Death Punch zatytułowany „AfterLife” skupiony jest wokół doświadczeń ze śmiercią będących doznaniami gitarzysty Zoltana Bathorego i wokalisty Ivana Moody’ego. W wywiadzie dla „Teraz Rocka” Zoltan przyznał, że dwukrotnie doświadczył eksterioryzacji, czyli wrażenia, że w chwili śmierci znalazł się poza swoim ciałem.

Bathory szczegółowo opisuje ten proces, mówiąc, co jest w nim najbardziej przerażającego:

Umysł rozpada się na milion małych kawałków. Ludzie mówią, że życie niczym film przebiegło im przed oczami. Ale to nie tak. To by było linearne. Czas zatrzymuje się, a ty w jednym momencie jesteś świadomy wszystkiego, co się stało. To zupełnie inna percepcja. Umierając, miałem świadomość, że oglądam to z perspektywy. Wiem tyle, że istnieję i tego doświadczyłem. Jak to się stało? Czy jestem tylko fragmentem uniwersalnej istoty, czy jestem jednostką? Czy może – co jest bardziej przerażające – jestem sam i to wszystko sobie wyśniłem? To najbardziej przerażająca chwila umierania. Najpierw jesteś zafascynowany tym, że widzisz jak umierasz. Potem niemal się cieszysz, że w pewnym sensie żyjesz, bo to widzisz. Myślisz sobie: Jestem czymś więcej niż ciałem, jestem duchem, który korzystał z tego ciała jak z interfejsu do komunikacji ze światem. Ale potem zdarza się coś naprawdę dziwnego. Dociera do ciebie, że wszystko, co widziałeś, słyszałeś lub czego doświadczałeś, twój mózg interpretował na podstawie impulsów elektrycznych. Jest to więc wytwór twego mózgu. Jak we śnie. W momencie umierania zdajesz sobie sprawę, że nic co ci się przytrafiło nie przytrafiło się poza tobą, wszystko wydarzyło się w głowie. Przerażająca jest myśl, że jedna z możliwości wygląda tak, że wszystko, co znam, każdy kogo znam tak naprawdę nie istnieją. W tej chwili czujesz się kurewsko samotny. Może jestem sam a to wszystko jest tylko projekcją?

Cały wywiad z gitarzystą Five Finger Death Punch, w którym wyjawia także inne ciekawostki na temat płyty „AfterLife” znajdziecie w sierpniowym „Teraz Rocku”, który do sprzedaży trafi już w środę, 27 lipca. Zobacz, co jeszcze w nim znajdziesz.

KOMENTARZE

Przeczytaj także