Varg Vikernes (Burzum): Nowoczesna technologia czyni z nas podludzi

/ 15 sierpnia, 2015

Varg Vikernes po warunkowym wyjściu z więzienia, gdzie odsiadywał wyrok za zabójstwo Øysteina „Euronymousa” Aarsetha, frontmana norweskiej grupy Mayhem, nie zajmuje się tylko muzyką. Od 2009 roku wydał pod szyldem Burzum aż 6 płyt (średnio jedna płyta co rok – tylko pozazdrościć!), w ostatnim czasie jednak znalazł sobie ważniejsze zajęcie.

Na koncie ThuleanPerspective co jakiś czas w serwisie YouTube zamieszcza nowe wideo ze swoim przesłaniem. A to radzi, jak znaleźć żonę, a to dzieli się swoimi radami na dobre życie. Wydaje się, że resocjalizacja w norweskim więzieniu przebiegła aż zanadto pomyślnie…

Tym razem Varg po raz kolejny postanowił opowiedzieć o prostszym życiu. Cały filmik „A Simpler Life III” możecie obejrzeć poniżej, a tutaj mamy dla Was wybrane fragmenty z jego przemówienia.

Technologia nigdy nie była bardziej zaawansowana, niż jest dzisiaj. I dlatego uważamy się za najbardziej rozwinięte istoty ludzkie, jakie kiedykolwiek istniały. Lecz czy nimi jesteśmy?

Jest generalny konsensus, że wysoka technologia to dobra rzecz i że powinniśmy być dumni z naszych osiągnięć na technologicznym polu, ale w rzeczywistości pojawiły się nie dlatego, że byliśmy innowacyjni albo dlatego, że jesteśmy tak fantastycznie inteligentni – przyszły, bo tego potrzebowaliśmy.

A przyczyną tego, że potrzebujemy technologii jest to, że my – indywidualne jednostki – stajemy się coraz gorsi, tracimy na jakości, z czasem jesteśmy coraz pośledniejsi.

Potrzebujemy samochodów, bo nie radzimy sobie z chodzeniem (…). Technologia nie jest wynikiem naszych zdolności umysłowych, jest rezultatem naszej nieprzydatności do niczego. (…) Technologia zmienia nas w kompletnie bewartościowych, paskudnych podludzi.

I tak dalej. Ma choć za grosz racji?

ud

KOMENTARZE

Przeczytaj także