Vikernes w areszcie tymczasowym

/ 17 lipca, 2013
 
O aresztowaniu Varga Vikernesa informowaliśmy obszernie wczoraj. Gdy tylko pojawiały się kolejne doniesienia opisujące aresztowanie lidera norweskiego projektu Burzum, aktualizowaliśmy wieści na ten temat. Dziś światowe serwisy informacyjne podają kolejne szczegóły dotyczące aresztowania muzyka. 
__________________________________________________________________________________ 
 
Aktualizacja z godz. 14:00
 
Jak poinformowała agencja prasowa AFP, powołując się na źródła sądowe, areszt tymczasowy Varga Vikernesa oraz jego żony został przedłużony o 24 godziny. W dochodzeniach o charakterze antyterrorystycznym podejrzani mogą pozostać w areszcie przez okres do 96 godzin, w tym 72 godziny bez obecności adwokata. 
 
Norweski serwis informacyjny NRK poinformował z kolei, że zakończyły się już czynności operacyjne na terenie farmy należącej do Varga Vikernesa i jego żony. Policja opuściła już miejsce zamieszkania muzyka. 
 
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oświadczyło, że Vikernes "ściśle powiązany z ruchem neo-nazistowskim" mógł "prawdopodobnie doprowadzić do aktów terroru na szeroką skalę", więc "stanowił potencjalne zagrożenie". Powyższe argumenty mają uzasadniać zatrzymanie Vikernesa, podobnie jak "przechwycone z sieci przemówienia pełne nienawiści". 
 
Francuska strona informacyjna Le Nouvel Obs podała, że  Centralna Dyrekcja Wywiadu Wewnętrznego postanowiła działać po tym, gdy Varg Vikernes na swoim blogu dokonał 13 lipca wpisu komentującego katastrofę kolejową, która miała miejsce dzień wcześniej pod Paryżem. 
 
We wpisie zatytułowanym "Heros" pojawiły się antysemickie rysunki, a Vikernes napisał m.in. takie stwierdzenia jak: "Francuski prezydent, Żyd Pan Hollande", "przestępcze pozaeuropejskie szumowiny",czy "młodzieżowy 'gang', stojący w pobliżu, gotów do okradania pasażerów". 
 
Doniesienia o grabieży ofiar katastrofy i służb przybyłych na miejsce przez mieszkańców pobliskiego osiedla media publikowały na krótko po katastrofie kolejowej. Lokalne władze i ratownicy uczestniczący w akcji zdementowali szybko je jednak zdementowali. 
 
Vikernes wezwał "Europejczyków" do "buntu" i wezwał do działania: 
 
 
to musi się skończyć, musimy podjąć działania i skończyć z tym: zanim będzie za późno
 
 
 
Lider Burzum był obserwowany przez policję od dłuższego czasu – informuje AFP. Wstępne postępowanie zostało wszczęte w Paryżu przez sekcję antyterrorystyczną Prokuratury Krajowej na początku lipca, po tym, gdy żona Vikernesa, Marie Chachet zakupiła broń. 
 
__________________________________________________________________________________ 
 
Informacje z godz. 10:00
 
Varg Vikernes przebywa obecnie w areszcie tymczasowym w mieście Brive-la-Gaillarde w centralnej Francji. Jak podaje serwis Euronews zakupił on z żoną łącznie pięć sztuk broni, w tym cztery karabiny kalibru 0,22 cala (.22 Long Rifle). Manuel Valls, francuski Minister Spraw Wewnętrznych powiedział mediom:
 
 
Dochodzenie ma przede wszystkim określić warunki, w jakich broń została nabyta i jaki był rzeczywisty cel tego zakupu.
 
 
 
Żona muzyka Marie Chachet należy do klubu strzeleckiego i ma pozwolenie na broń. Zakup był zatem w pełni legalny. Jednak Manuel Valls twierdzi, że były przesłanki do aresztowania Vikernesa:
 
 
Otrzymał manifest przed popełnieniem przez Breivika zbrodni, w przeszłości został skazany w Norwegii za morderstwo, był on też blisko ruchu neo-nazistowskiego. Prawdopodobnie przygotowywał akt terrorystyczny. 
 
 
Varg Vikernes w 2009 roku został zwolniony warunkowo z norweskiego więzienia. W 2010 roku przeprowadził się z żoną Marie Chachet, obywatelką Francji do jej rodzinnego kraju. Małżeństwa z trójką dzieci mieszkało w departamencie Corrèze. Według Euronews żona lidera Burzum spodziewa się czwartego dziecka pary. 

pg

KOMENTARZE

Przeczytaj także