Bill Wyman (The Rolling Stones) obchodzi 81. urodziny

/ 24 października, 2017

Bill Wyman naprawdę nazywa się William George Perks i urodził się 24 października 1936 roku w Londynie. Do zespołu The Rolling Stones dołączył pod koniec 1962. Zaimponował grupie tym, że zjawił się na przesłuchaniu z własnym wzmacniaczem.

Eminem chciał pracować z Tonym Iommim

Bill Wyman oprócz tego, że przez 30 lat był basistą The Rolling Stones, miał też ambicje tworzenia i śpiewania własnych piosenek. W 1967 roku umieścił na albumie The Rolling StonesTheir Satanic Majesties Requests” własną piosenkę „In Another Land”. Spółka autorska Jagger/Richards jednak niechętnie widziała go w roli autora przebojów zespołu, postanowił więc równolegle z działalnością w Stonesach, rozpocząć karierę solową. Jego debiutancki solowy album ukazał się w 1974 roku pod tytułem „Monkey Grip”, docierając do 39. miejsca listy przebojów w Anglii i 99. w USA. Kolejne jego solowe płyty to „Stone Alone” (1976) i „Bill Wyman” (1982) z jego największym solowym przebojem „(Si, Si) Je suis un rock star” (nr 14 w Wielkiej Brytanii).

Bill Wyman – „(Si, Si) Je suis un rock star”

W 1992 roku Bill Wyman postanowił opuścić The Rolling Stones. Od tamtej pory wydał dwie solowe płyty – „Stuff” (1992) i „Back To Basics” (2015). W 1997 roku powołał zespół Bill Wyman's Rhythm Kings, z którym nagrał pięć albumów, głównie z przeróbkami starych przebojów bluesowych i jazzowych.

Bill Wyman znany jest także ze swojego zamiłowania do historii i archeologii. Wydał kilka książek, dokumentujących jego działalność w The Rolling Stones, a także książkę poświęconą archeologii „Bill Wyman's Treasure Islands”.

W 2012 roku wystąpił gościnnie podczas dwóch koncertów The Rolling Stones w londyńskim O2 Arena z okazji 50-lecia działalności zespołu.

Zespół The Rolling Stones, który jutro trzecim koncertem w Paryżu zakończy europejską trasę koncertową „No Filter”, złożył Billowi życzenia za pośrednictwem profilu Facebook.

Więcej o najnowszej trasie koncertowej The Rolling Stones w nowym numerze „Teraz Rocka”, który już jutro trafi do sprzedaży.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także