Bruce Dickinson (Iron Maiden) został honorowym obywatelem Sarajewa

/ 6 kwietnia, 2019

Burmistrz Sarajewa, Abdulah Skaka, wręczył wokaliście Iron Maiden tytuł honorowego obywatela Sarajewa w sobotę, 6 kwietnia. Powodem, dla którego Bruce Dickinson otrzymał ten tytuł, był koncert, jaki dał (wówczas jako artysta solowy) w Sarajewie, 14 grudnia 1994 roku, gdy miasto to znalazło się w centrum wyniszczającej wojny domowej w Jugosławii. O koncercie tym Bruce Dickinson szczegółowo opowiadał w autobiografii „Do czego służy ten przycisk?”, historię tę przedstawia także film dokumentalny „Scream For Me Sarajevo” wyreżyserowany przez Tarika Hodzica.

Bruce Dickinson wyjawia, dlaczego znowu zapuścił włosy

Odbierając honorowy tytuł, Dickinson powiedział:

Wspaniale, że mój koncert sprzed 25 lat tak wiele znaczył dla obywateli miasta, że postanowili wręczyć mi tę nagrodę. To dla mnie wielki zaszczyt, jednakże myślę, że nagroda ta w równym stopniu należy się mieszkańcom Sarajewa.

W grudniu 2015 roku dla Radia Sarajevo Bruce tak wspominał ten koncert:

Podjęliśmy wspólnie decyzję, że spróbujemy się przedostać do Sarajewa, które było pogrążone w wojnie i zobaczymy czy uda nam się zagrać koncert. Nie byliśmy pewni, czy stamtąd wrócimy żywi. Musisz nieść ludziom nadzieję. Nie mogą się poddać. Życie musi toczyć się dalej. Wiele lat temu, w czasach IRA, kiedy byłem dzieckiem, co chwila coś wybuchało w Zjednoczonym Królestwie. Działy się okropne rzeczy, ale ludzie żyli dalej. Nie możesz wycofać się ze swojego życia. Takie mieliśmy przesłanie dla Sarajewa – że w środku tego szaleństwa, stoi ten mały bastion rock’n’rolla, w którym przez chwilę panuje normalność. Że na końcu tego tunelu jest światło.

%%REKLAMA%%

Burmistrz Sarajewa, wręczając nagrodę powiedział, że dla mieszkańców tego miasta, koncert Bruce’a Dickinsona dawał nadzieję na przetrwanie wojny.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także