Butch Trucks (The Allman Brothers Band) nie żyje

/ 25 stycznia, 2017

24 stycznia 2017 roku w West Palm Beach na Florydzie zmarł Butch Trucks najlepiej znany, jako perkusista The Allman Brothers Band. Przyczyna śmierci na razie nie jest znana. Artysta miał 69 lat. Butch w 1969 roku obok braci Gregga i Duane’a Allmana, a także Berry’ego Oakleya i Jaia Johansona był jednym z założycieli tego słynnego zespołu. Zagrał na wszystkich albumach i był obecny we wszystkich wcieleniach grupy, która w 2014 roku zakończyła działalność.

Encyklopedia TerazRock.pl

W 2016 roku wspominał magazynowi „Billboard” swoje początki:

Miałem wrócić do szkoły i zdobyć dyplom z matematyki i techniki, kiedy do moich drzwi zapukali Duane i Jaimoe. I tak powstali The Allman Brothers. Duane postanowił, że chce dwóch perkusistów. Powiedział: „Skoro James Brown może mieć dwóch perkusistów, to ja też”. A Jaimoe mu powtarzał: „Butch jest dla nas stworzony”.

Butch Trucks urodził się 11 maja 1947 roku, a muzyką zajmował się od wczesnych lat 60., grając z lokalnymi zespołami. Jego unikalny styl gry okazał się kluczowy dla uwielbiającego jamowanie zespołu The Allman Brothers Band. Jego talent potrafił rozbłysnąć zwłaszcza na koncertach, gdzie miał okazję do grania popisowych solówek perkusyjnych. Najsłynniejsze albumy, jakie nagrał z braćmi Allman to „At Filmore East” (1971) i „Eat A Peach” (1972).

Po rozpadzie The Allman Brothers Band, założył w 2015 roku zespół Les Brers, w którym udzielał się między innymi także Jai Johanson. Jego innym zespołem był Butch Trucks & The Freight Train Band.

The Allman Brothers Band został ciężko doświadczony w latach 70., gdy w odstępie roku zginęli gitarzysta Duane Allman i basista Berry Oakley – obaj w podobny sposób, w wypadkach motocyklowych.

Jedną z pierwszych osób, która zareagowała na śmierć Trucksa jest amerykański piosenkarz Jason Isbell, który napisał:

Strasznie smutne jest usłyszeć o odejściu Butcha Trucksa. Zasłużył na miano legendy. Pochodził z rodziny niesamowicie utalentowanych i uroczych ludzi.

Siostrzeniec Butcha Trucksa, Derek Trucks, grał w składzie Allmanów w latach 1999-2014. Młodszy brat Dereka, Duane, gra z Widespread Panic, a najstarszy syn Butcha, Vaylor, z The Yeti Trio.

The Allman Brothers Band: „Whipping Post”

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także