Christopher Plummer – legendarny aktor i zdobywca Oscara – nie żyje

/ 5 lutego, 2021

W wieku 91 lat zmarł Christopher Plummer, aktor znany z takich filmów jak „Dźwięki muzyki”, „Piękny umysł”, „Ostatnia stacja” czy „Debiutanci”.


Wiadomość o śmierci Plummera – legendarnego aktora z Kanady – przekazała jego rodzina. Odszedł w swoim domu w Connecticut obok swojej żony, Elaine Taylor. Byli małżeństwem przez 53 lata.

Christopher Plummer zagrał w ponad 140 filmach, a karierę rozpoczął w 1957 roku. Kanadyjczyk wystąpił w wielu znakomitych produkcjach, choć nie zawsze jako wykonawca głównej roli. Pojawił się chociażby w filmach „Dźwięki muzyki”, „Piękny umysł”, „Ostatnia stacja”, „Debiutanci”, „Dom nad jeziorem”, „Informator” i wielu innych.

Aktor zdobył dziesiątki nagród w tym najważniejszą – Oscara. Otrzymał nagrodę Akademii za rolę drugoplanową w filmie „Debiutanci” z 2010 roku. W swojej karierze otrzymał również dwie nominacje do najważniejszej nagrody na świecie – za filmy „Wszystkie pieniądze świata” oraz „Ostatnia stacja”. Za wspomnianych „Debiutantów” Plummer otrzymał również Złotego Globa, a także nagrodę BAFTA.

Mimo słusznego wieku Christopher Plummer nie odszedł na aktorską emeryturę. W 2019 roku pojawił się w trzech filmach, natomiast w 2020 roku zagrał w „The Last Full Measure”.

KOMENTARZE

Przeczytaj także