Dzień Kobiet. 10 wokalistek, które są przyszłością rocka

/ 8 marca, 2017

Dziś Dzień Kobiet, dlatego postanowiliśmy zerknąć na tę część rockowego świata, którym rządzą panie. Na początek zebraliśmy dziesięć wokalistek, które naszym zdaniem będą w przyszłych latach stanowiły o potędze muzyki rockowej. Prezentują one różne odmiany, gatunki i style – łączy je jednak niesamowity talent. Kolejność zestawienia jest przypadkowa.

Florence Welch (Florence and the Machine)

Na początek zaczniemy od wokalistki, która w podobnym zestawieniu jest wyborem absolutnie naturalnym. To jedna z najbardziej znanych i utalentowanych piosenkarek młodego pokolenia, która stanowi o sile zespołu Florence and the Machine. Wokalistka wspaniale łączy ze sobą indie rock, muzykę popularną i rocka alternatywnego. Słynie z niesamowitego, czystego głosu i wspaniałych, głębokich tekstów. Zespół Florence and the Machine wielokrotnie odwiedzał nasz kraj.


Taylor Momsen (The Pretty Reckless)

Piękna i charyzmatyczna Taylor Momsen zaczynała swoją karierę jako modelka i aktorka, żeby ostatecznie przerzucić się na granie muzyki rockowej. Zaledwie 24-letnia wokalistka mogłaby wybrać zawód bardziej dochodowy i pewniejszy, ale postawiła właśnie na gitarę elektryczną i szaleństwo na scenie. Jak do tej pory jej zespół – The Pretty Reckless – opublikował trzy płyty, które oceniono dość pozytywnie. Stać ich jednak na znacznie więcej i bez wątpienia pokażą to w przyszłości.


Agyness B. Marry

Polska wokalistka udowodniła już wielokrotnie, że jest niezwykle utalentowana – nie tylko śpiewa, ale również komponuje, gra na gitarze i pisze wspaniałe teksty. Jej utwory zachwycają zadziornością połączoną z delikatnością. W swojej krótkiej jak na razie karierze pokazała się ze świetnej strony podczas koncertów – między innymi na Open’er Festival. Nie mamy żadnych wątpliwości, że Agyness B. Marry nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa!


Lzzy Hale (Halestorm)

Liderka rockowego zespołu nie ma łatwego zadania, ale amerykańska wokalistka Lzzy Hale radzi sobie znakomicie. Od lat, krok po kroku, buduje pozycję zespołu Halestorm. Efekty tej pracy u podstaw widać gołym okiem, ponieważ formacja przygotowuje coraz lepsze płyty i pojawia się na coraz większych światowych scenach. Lzzy Hale zachwyca mocnym głosem i wspaniałą osobowością. Ona i jej zespół dadzą nam jeszcze sporo rockowej radości.

 

Elin Larsson (Blues Pills)

Blues, hard rock i rock psychodeliczny – to niezwykłe połączenie przynosi nam od 2011 roku szwedzki zespół Blues Pills, w którym za mikrofonem stoi charyzmatyczna i niesamowicie utalentowana Elin Larsson. Muzyka, którą tworzy zespół, nie daje się zaszufladkować, dlatego niezmiennie zachwycają fanów na całym świecie. Bardzo chętnie przyjeżdżają do naszego kraju, co jest doskonałą okazją, żeby posłuchać niezwykłego głosu Elin.


Alissa White-Gluz (Arch Enemy)

Choć Alissa White-Gluz niedawno skończyła 30 lat, jej muzyczna kariera rozwija się bardzo dynamicznie. Jeszcze niedawno stanowiła o sile zespołu The Agonist, a dziś występuje w słynnym Arch Enemy. Zastąpienie Angeli Gossow to trudne zadanie, ale Alissa – choć wprowadza sporo swojego stylu i nowych pomysłów – poradziła sobie bardzo dobrze. Jeśli niebieskowłosa wokalistka dalej będzie się tak rozwijała, strach pomyśleć, co będzie działo się za kilka lat. A ma kawał głosu!


Wielebna (Obscure Sphinx)

Jeszcze jeden polski akcent w naszym zestawieniu, a tym razem chodzi nam o post-metalowy zespół Obscure Sphinx, którego wokalistką jest Wielebna (czyli Zofia Fraś). Zespół nagrywa muzykę dość trudną w odbiorze, dlatego nie jest ona przeznaczona dla wszystkich, ale trzeba przyznać, że robi to znakomicie, cały czas stawiając na rozwój i nowe muzyczne pomysły. A niezwykle ważna w tym procesie jest właśnie Wielebna, która stanowi o sile przekazu tej coraz popularniejszej polskiej formacji.


Floor Jansen (Nightwish)

Obecna wokalistka Nightwish to już właściwie gwiazda. Nie dość, że gra w jednym z najbardziej znanych europejskich zespołów rockowych, to dodatkowo znakomicie sobie w nim radzi. A zadania nie ma łatwego, ponieważ utwory z repertuaru Nightwish są niezwykle wymagające – wywiązuje się jednak ze swoich obowiązków wzorowo. Obecnie zespół zrobił sobie przerwę, ale pewnym jest, że powróci z nowym albumem, na którym wokalnie udzielać się będzie właśnie Floor Jansen. Ta dziewczyna ma przed sobą przyszłość.


Hayley Williams (Paramore)

Za sprawą 28-letniej Hayley Williams przechodzimy do znacznie łagodniejszych odmian muzyki rockowej. Jej zespół, czyli oczywiście Paramore, łączy ze sobą pop, punk i emo. Połączenie nie dla wszystkich do zaakceptowania, ale czy to się komuś podoba czy nie – Paramore to ścisła czołówka rockowych zespołów młodego pokolenia. Charyzmatyczna i obdarzona mocnym, ale jednocześnie dziewczęcym głosem Hayley Williams bez wątpienia stanowi o przyszłości muzyki rockowej. Tej w nieco lżejszym wydaniu.


Simone Simons (Epica)

Panie z metalem symfonicznym radzą sobie świetnie, czego kolejnym dowodem jest zespół Epica i śpiewająca tam Simone Simons. Kolejne albumy holenderskiego zespołu potwierdzają niezwykły talent piosenkarki, która posługuje się mezzosopranem. Kto by pomyślał, że 32-letnia obecnie Simons nagrywa z Epicą od… 2002 roku. I pamiętajcie – Michał Kirmuć lubi to! 🙂

Dziś popołudniu pojawi się również zestawienie „10 wokalistek, które zmieniły rock”.

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także