Dziennikarz „Rolling Stone” zachwycony polskim zespołem

/ 4 lutego, 2018

David Fricke przyznał, że zachwycił się ostatnio muzyką polskiego zespołu Trupa Trupa, który polecony mu został przez innego dziennikarza, Jima McQuinna.

Jeden z największych sklepów przestanie sprzedawać płyty CD

Jim McQuinn zachęcił Davida słowami:

Jeśli lubisz Sigur Ros i Radiohead pewnie ci się spodoba.

David Fricke nie potrzebował większej rekomendacji i szybko sięgnął po wydany w zeszłym roku album „Jolly New Songs” zespołu Trupa Trupa. Dalej opowiada na falach SiriusXM:

Wysłuchałem płyty i nie tylko są w niej elementy Sigur Ros i Radiohead, ale mają w sobie też zupełnie inny, rzekłbym jeszcze mroczniejszy charakter.

David Fricke jest już kolejnym dziennikarzem, który zachwycił się twórczością zespołu Trupa Trupa. Album „Jolly New Songs” został wymieniony przez amerykańskiego „Newsweeka” jako jedna z „11 wspaniałych, niedocenionych albumów 2017 roku”, a redaktorzy napisali o nim:

Zespół jest polski, teksty angielskie, ale niepokój i strach przeszywające muzykę grupy Trupa Trupa nie znają narodowości. Wokalista Grzegorz Kwiatkowski rzadko bywa radosny, a raczej nieustannie makabryczny, snując wizje o upadku, trumnach, śmierci i pełzającym poczuciu upokorzenia, do akompaniamentu intensywnej mieszanki psychodelicznego rocka i post punku. Okazjonalnie grupa korzysta z mocy zapętleń przypominających krautrock. W „Only Good Weather” tytułowa fraza powtarzana jest obłąkańczo, a w „Love Supreme” z tytułem inspirowanym Coltrane’em, przeradza się w piekielny, żałobny lament.

W relacji z zeszłorocznego OFF Festivalu brytyjski magazyn „Drowned In Sound” pisał:

Cieszę się widząc na afiszu wielu polskich wykonawców, gdyż silne, polskie muzyczne podziemie nie zawodzi. Trupa Trupa wykonuje utwory z wydanej w zeszłym roku płyty „Headache”. Lider/poeta/tekściarz/wokalista Grzegorz Kwiatkowski sprawia wrażenie zmęczonego życiem, wkładając całą swą energię w przyprawiające o zawrót głowy hymniczne refreny. Zespół, opierając się na organach i bujających rockowych rytmach, wykonuje przemyślany i kuszący set na głównej scenie, będąc wzorem nowoczesnego polskiego zespołu niezależnego.

Pozytywnie o płycie „Jolly New Songs” wypowiadały się też zachodnie portale „Pitchfork”, „The Quietus”, a „The Los Angeles Times” uznał grupę za jeden z najlepszych zespołów rockowych świata. Muzykę Trupy Trupa prezentował syn Johna Peela w radiu BBC. „The Quietus” w recenzji „Jolly New Songs” napisał:

Dziwna, genialna płyta. Nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z mocnym zespołem, obdarzonym wyjątkowym talentem.

Zespół aktualnie jest w trasie koncertowej po Francji i Szwajcarii, a w marcu wystąpi na jednym z największych showcase’owych festiwali świata, South By Southwest, który odbywa się co roku w Austin w Teksasie.

rf | fot. Michał Szlaga

KOMENTARZE

Przeczytaj także