Grammy 2017. Wyniki

/ 13 lutego, 2017

W Los Angeles odbyła się 59. ceremonia wręczenia Nagród Grammy. Poniżej możecie zapoznać się z wynikami dotyczącymi kategorii związanych z muzyką rockową.

Metallica na Grammy 2017. Zobacz występ z Lady Gagą.

Zwycięzcą w kategorii „Najlepsze rockowe wykonanie” został zmarły w zeszłym roku David Bowie z utworem „Blackstar”, który pokonał między innymi zespoły Disturbed i Twenty One Pilots.

Nagroda za „Najlepsze metalowe wykonanie” powędrowała do zespołu Megadeth za utwór „Dystopia”. Megadeth ma szczególne powody do radości, gdyż był wielokrotnie nominowany do Grammy, a jest to dopiero jego pierwsza statuetka.

Najlepszym rockowym utworem” uznano „BlackstarDavida Bowiego.

Najlepszym rockowym albumem” jest natomiast „Tell Me I’m PrettyCage The Elephant.

Nagroda Grammy za „Najlepszy alternatywny album” została przyznana ponownie nieżyjącemu Davidowi Bowiemu i jego wydanemu na początku 2016 roku ostatniemu albumowi „Blackstar”. Album też dostał Grammy w kategorii „Najlepesza inżynieria dźwięku".

David Bowie: „Blackstar”

Ceremonię wręczenia Nagród Grammy uświetniły występy popularnych artystów. Z największym zainteresowaniem spotkał się duet Metalliki i Lady Gagi, którzy wykonali utwór „Moth Into Flame” z najnowszej płyty zespołu „Hardwired… To Self-Destruct”.

Rekordy Grammy

Nagrody Grammy przyznawane są przez Narodową Akademię Rejestracji Sztuki i Nauki od 1959 roku. Statuetka przedstawiająca złoty gramofon należy do najbardziej pożądanych w przemyśle muzycznym. W 2017 roku przyznano ją w 84 kategoriach. Wśród wykonawców, którzy w swojej karierze otrzymali najwięcej statuetek Grammy znajdują się U2 (22), Bruce Springsteen (20), Paul McCartney (18), Ray Charles (17), Eric Clapton (17), Foo Fighters (11) i The Beatles (8). Najwięcej statuetek – po 9 – zgarnęły natomiast albumy „How to Dismantle an Atomic BombU2 i „SupernaturalCarlosa Santany.

Wśród muzyków nie brakuje też takich, którzy krytycznie odnoszą się do całej ceremonii. Maynard James Keenan z zespołów Tool, A Perfect Circle i Puscifer stwierdził, że jest to wielka maszyna promocyjna, która nie ma na celu uhonorowania sztuki, a jedynie celebrować biznes. Dave Mustaine z Megadeth poddał w wątpliwość niektóre rozstrzygnięcia, mówiąc:

Wydaje mi się dość męczące, że czasami wygrywają wykonawcy, którzy nie powinni wygrać. Zdarzało się tak ostatnimi laty. Nie chodzi tylko o te edycje, gdy my byliśmy nominowani, ale o wiele innych sytuacji – gdy wygrywał zespół, który nie miał nic wspólnego z metalem. Najsłynniejsza jest sytuacja z Jethro Tull.

Zaznaczył jednak, że każda nominacja dla Megadeth jest wyróżnieniem. Megadeth był nominowany do Nagrody Grammy 12 razy a w tym roku dostał pierwszą statuetkę.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także