Grzegorz Ciechowski. 60. rocznica urodzin artysty

/ 29 sierpnia, 2017

Grzegorz Ciechowski przyszedł na świat 29 sierpnia 1957 roku w Tczewie. Pierwsze muzyczne kroki stawiał w licealnym zespole Nocny Pociąg, w którym grał na flecie. W 1976 dołączył do formacji Jazz Formation, a półtora roku później, podczas studiów polonistycznych w Toruniu, zaczął grać z grupą Res Publica, która wkrótce została przemianowana na Republikę

Członkowie Rush nie zagrają razem?

Ciechowski stał się liderem jednego z najważniejszych i najpopularniejszych zespołów w historii polskiego rocka. Co ich wyróżniało na tle pozostałych? Charakterystyczne (i znakomite) teksty Grzegorza, mroczny czarno-biały wizerunek oraz niesamowita muzyka. W 1983 roku ukazała się ich debiutancka płyta zatytułowana „Nowe Sytuacje”. Tak o tym albumie pisał Jordan Babula w zestawieniu „25 najważniejszych debiutów płytowych polskiego rocka” (Republika znalazła się na samym szczycie tej listy):

[…] To bowiem nie tylko album oddający idealnie ducha new wave przełomu lat 70. i 80., wyróżniający się na tle najwspanialszych polskich płyt tamtego okresu. To także, a może przede wszystkim, muzyka wyjątkowa i w pełni oryginalna w skali światowej, którą bez najmniejszych kompleksów można stawiać obok propozycji The Stranglers, The Talking Heads czy Television – nie jako kopię czy parafrazę, ale album artystycznie co najmniej równie wartościowy. 

To właśnie z niego pochodziły tak sztandarowe kompozycje, jak „Arktyka”, „Śmierć w bikini” czy „Prąd”. Później na rynku ukazały się „1984” zawierający angielskie wersje utworów z „Nowych Sytuacji”, czy – kolejne znakomite dzieło – „Nieustanne Tango” (1984). W 1986 Republika zawiesiła działalność, a Grzegorz Ciechowski zajął się innym, muzycznym projektem – Obywatel G.C. W 1987 zadebiutował albumem „Obywatel G.C.”, a rok później ukazała się – pod tym szyldem – najważniejsza płyta „Tak! Tak!”, na której znalazły się dwa nieśmiertelne utwory – „Nie pytaj o Polskę” i „Tak… tak… to ja”.  

Artysta reaktywował Republikę w 1990 i wydał z zespołem następujące albumy: „1991”, który zawierał nowsze wersje starszych utworów, jak i rzeczy premierowe (m.in. „Lawa”), „Siódmą pieczęć” (1993), „Republikę marzeń” (1995) oraz „Masakrę” (1998). Ponadto Ciechowski działał wciąż jako Obywatel G.C., był autorem projektu Grzegorz z Ciechowa, gdzie połączył muzykę popularną z elementem ludowym. Zajął się także komponowaniem i produkcją dla innych wykonawców, współpracował m.in. z Justyną Steczkowską oraz Kasią Kowalską. Warto nadmienić, że był autorem ścieżki dźwiękowej do filmu „Wiedźmin”. 

Ciechowski zmarł 22 grudnia 2001 roku w Warszawie w wieku 44 lat. Przyczyną jego śmierci był tętniak serca, którego próbowano zoperować. 

szy I fot: grzegorzciechowski.pl

KOMENTARZE

Przeczytaj także