Grzegorz Ciechowski. Znamy szczegóły nowej książki o artyście

/ 10 kwietnia, 2018

6 czerwca swoją oficjalną premierę, nakładem Wydawnictwa Literackiego, będzie miała książka „Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim”. Jej autorem jest Piotr Stelmach, dziennikarz od lat związany z Programem Trzecim Polskiego Radia. 

Śmierć Chrisa Cornella tematem serialu dokumentalnego

W opisie nadchodzącej książki o nieżyjącym liderze legendarnego zespołu Republika, na stronie wydawnictwa, możemy przeczytać:

Tego dnia obudzi nas pomruk boży. Żadna z powstałych dotychczas książek o gwiazdach polskiego rocka nie była tak przejmująca. Piotr Stelmach, ceniony dziennikarz muzyczny radiowej Trójki, prowadzi swoją opowieść od 2001 roku – od wiadomości o nagłej śmierci Grzegorza Ciechowskiego i doświadczeniu pustki w świecie muzycznym, poprzez kolejne etapy kariery i życia osobistego artysty, wspomnienie młodości, rodziny, atmosfery miasta dzieciństwa – Tczewa, aż po dzień narodzin. […]

Oglądam twoją twarz w lunecie. Lżejszy od fotografii… to najpełniejszy portret Grzegorza Ciechowskiego. Z bogactwa rozmów przeprowadzonych przez Piotra Stelmacha wyłania się obraz konsekwentnego i bezkompromisowego artysty, lojalnego przyjaciela i choleryka, ciepłego, ale wymagającego ojca. Ciechowski jawi się tu też jako humorysta i autor bezlitosnych żartów, które jego współpracowników nieraz doprowadzały do szewskiej pasji, a dziś wspominają je z rozrzewnieniem. Autorowi udało się również dotrzeć do wielu pięknych, zaskakujących, niepublikowanych wcześniej zdjęć i dokumentów.

Piotr Stelmach na swoim Facebooku napisał natomiast:

Grzegorz Ciechowski był liderem oraz wokalistą Republiki, jednego z najważniejszych i najpopularniejszych polskich zespołów w historii, a także poetą, kompozytorem i producentem, który współpracował m.in. z Justyną Steczkowską oraz Kasią Kowalską. Ponadto stał na czele swoich własnych, muzycznych projektów: Obywatel G.C. oraz Grzegorz z Ciechowa.

Artysta zmarł 22 grudnia 2001 roku w Warszawie w wieku 44 lat. Przyczyną jego śmierci był tętniak serca, którego próbowano zoperować. 

szy I fot: grzegorzciechowski.pl

KOMENTARZE

Przeczytaj także