Jason Newsted (ex-Metallica) zapowiada wystawę obrazów

/ 19 kwietnia, 2017

Wystawa Newsteda będzie nosiła tytuł „Rawk” i zostanie przedstawiona podczas trzeciej edycji międzynarodowych targów sztuki współczesnej – Art New York, które trwają od 3 do 7 maja.

Jason Newsted: Mój zespół kosztował mnie setki tysięcy dolarów

W tym roku na Art New York zostaną zaprezentowane najlepsze prace z zakresu sztuk współczesnych, powojennych oraz pop-artowych. Prócz tego główną atrakcją będą także obrazy, zdjęcia, rysunki, projekty oraz rzeźby mistrzów takich jak: Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Willem de Kooning i Ed Ruscha.

To będzie dla nas najbardziej ekscytujący rok.

– powiedziała dyrektor Art New York, Katelijne De Backer.

Wystawa Newsteda zostanie połączona z dziełami fotografa Boba Gruena, który na swoich zdjęciach ukazuje najbardziej legendarnych muzyków, w tym: Johna Lennona, Davida Bowie, Debbie Harry czy The Rolling Stones.

Połowa kwoty otrzymanej ze sprzedaży dzieł obu artystów zostanie przekazana dla fundacji Perry'ego J. Cohena, która wspiera przede wszystkim edukację artystyczną oraz środowiskową wśród nastolatków.

W sobotę, 6 maja, duet artystów odpowie na pytania odnoszące się do ich kariery oraz najnowszych wystaw podczas przygotowanego specjalnie na tę okazję spotkania autorskiego.

Newsted zaczął malować w 2005 roku, po tym jak doznał serii urazów ramienia, a kolejne operacje sprawiały, że tracił sprawność poruszania rękami, co wywołało problemy z graniem na basie. Na początku malarstwo było zwykłym hobby, aż do czasu gdy zaczął rozważać ukazanie swoich prac większej widowni.

W 2010 roku, w wywiadzie dla SF Weekly, powiedział:

Zacząłem się zastanawiać nad tym, jakiej techniki mógłbym użyć, aby rysować i malować podczas gdy jedna z moich rąk jest usztywniona, więc rzucałem za pomocą łopatki farby na płótno. To było celowe. Chciałem, aby każdy skrawek coś znaczył i chciałem malować każdego dnia. Motywacja tych działań była taka sama jak moje podejście do pisania muzyki.

Niektóre z jego obrazów sprzedały się za dziesiątki tysięcy dolarów. Newsted otwarcie mówi o swoich inspiracjach, którymi okazują się dzieła Basquiata, Jeana Dubuffeta oraz Picassa. Jak sam wspomina, są to jego Rush, Motorhead i Black Sabbath wśród mistrzów malarstwa.

Basista nie przestał jednak grać. Obecnie występuje z zespołem o nazwie The Chophouse Band.

ag

KOMENTARZE

Przeczytaj także