John Wetton (King Crimson, Asia, UK) nie żyje

/ 31 stycznia, 2017

John Wetton był angielskim wokalistą, basistą i autorem piosenek. W swojej długiej karierze współpracował z wieloma zespołami z kręgu rocka progresywnego, w tym z Mogul Thrash, Family, King Crimson, Roxy Music i Bryanem Ferry, Uriah Heep i Wishbone Ash. Był też założycielem zespołu UK, grał w super grupie Asia. Od 1980 roku działał także jako artysta solowy.

King Crimson w encyklopedii TerazRock.pl

O śmierci Johna Wettona poinformował na swoim profilu Facebook wokalista King Crimson, Jakko Jakszyk.

Z prawdziwym smutkiem dowiedziałem się o śmierci Johna Wettona. Bez wątpienia był i pozostaje wielkim autorytetem, ale mam też zaszczyt powiedzieć, że mogę go nazwać bliskim kumplem.

Był wspaniałym towarzyszem i przyjazną osobą.

W pamięci pozostaną nasze pogawędki, to jak mnie rozśmieszał i koncerty ze Steve’em Hackettem, które razem zagraliśmy, a także popołudnie zeszłego sierpnia, kiedy nalegał na to selfie.

Kariera wszechstronnego Johna Wettona

John Wetton urodził się 12 czerwca 1949 roku w Willington. Dorastał w Bournemouth, gdzie rozpoczął karierę muzyczną. W 1972 roku dołączył do King Crimson, z którym grał do 1974 roku. Wziął udział w nagraniu płyt „Larks' Tongues in Aspic” (1973), „Starless and Bible Black” i „Red” (1974), był też współautorem części materiału. Później nagrywał z Roxy Music i Uriah Heep, a w 1977 założył zespół UK, który działał do 1980 roku, ale reaktywował się w 2011 roku. W 1980 roku John Wetton wydał pierwszy solowy album, „Caught in the Crossfire”, ale nie zaprzestał współpracy z innymi artystami. Największą popularność przyniosła mu super grupa Asia, z którą współpracował do 1991 roku, a potem od 2006. John Wetton grał też z takimi artystami jak Steve Hackett, Brian Eno i Ayreon.

Przyczyną śmierci była choroba nowotworowa. Artysta zmarł we śnie.

UK: „Starless”

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także